Το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, με την Γκοροντέγια στο +1 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής, την στιγμή που η Ενερτζέτικ έρχεται από τρεις σερί ήττες, έχοντας χάσει την επαφή της με την πρώτη τριάδα.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ντιναμό Μινσκ, με την Γκοροντέγια πλέον στο +1 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής, έχοντας μάλιστα δύο ματς περισσότερα από τη Μινσκ, με την οποία δίνει μάχη για να αποφύγει αυτή την επίπονη διαδικασία. Ανώτερη η Ντιναμό Μινσκ στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, φτάνοντας μάλιστα πιο εύκολα στην επικράτηση, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της σκορ, καθώς η Γκοροντέγια δεν απείλησε σχεδόν καθόλου και έδειχνε να μην έχει όρεξη ακόμα και μετά το 0-1, στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκοροντέγια, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο αμυντικός Πόζνιακ και ο μέσος Σίμπουν.

Στον αντίποδα, τρεις συνεχόμενες ήττες όπως προαναφέρθηκε για την Ενερτζέτικ, η οποία έχασε την επαφή της με την πρώτη τριάδα, μετά το βαρύτατο 1-8 φιλοξενώντας την Ρουχ Μπρεστ, το 1-2 ακολούθως στην έδρα της συμπολίτισσας Μινσκ και το εντός 1-4 της περασμένης εβδομάδας από την Τορπέντο Ζοντίνο. Πιο απειλητική η Ενερτζέτικ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τορπέντο Ζοντίνο, στο οποίο άνοιξε το σκορ στο τριάντα ένα, με προβολή του Γκιρς σε άδειο σχεδόν τέρμα και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Πέναλτι στην συνέχεια στο σαράντα οκτώ για την Τορπέντο Ζοντίνο, αποβολή στο ίδιο λεπτό για την Ενερτζέτικ και 1-2 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κυριάρχησαν ακολούθως μέχρι το φινάλε, δίνοντας μάλιστα με δύο ακόμα τέρματα (65΄, 81΄) θριαμβευτικό τόνο στην επικράτηση τους. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ενερτζέτικ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αμυντικός Γιούντσιτς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκοροντέγια, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ενερτζέτικ.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Γκοροντέγια, ενώ δεδομένο πως υπάρχει και μεγάλη πίεση, από την στιγμή που δίνει μάχη για να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής. Τα παραπάνω πάντως, δεν δικαιολογούν τον τίτλο του φαβορί στην Ενερτζέτικ, βλέποντας το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που τρέχει αρνητικό σερί, ειδικότερα όταν δείχνει ευάλωτη αμυντικά, έχοντας στα τρία τελευταία της ματς, παθητικό δεκατεσσάρων τερμάτων.