Σε δόσεις η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Απερτούρα, ξεκινώντας από την Παρασκευή και καταλήγοντας τα ξημερώματα της Τρίτης, με την Κερέταρο αλλά και τη νεοσύστατη Μασατλάν να ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς, μετά τις ήττες τους στην πρεμιέρα από τις Πούμας και Πουέμπλα, αντίστοιχα.

Οριστική διακοπή στο πρωτάθλημα Κλαουσούρα, με την Κερέταρο στην 12η θέση και με απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, σε 10 συνολικά ματς. Αρκετές αλλαγές από τότε στο ρόστερ, με νέο προπονητή μάλιστα τον 35χρονο Άλεξ Ντιέγκο, στην θέση του Μανουέλ Βούσετιτς, βλέποντας πάντως να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική στην πρεμιέρα όπου ηττήθηκε 2-3 στην έδρα της Πούμας. Πιο απειλητική η Κερέταρο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Πούμας, με το γκολ όμως να έρχεται από την πλευρά των γηπεδούχων, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Αυτογκόλ στην συνέχεια από τους γηπεδούχους και 1-1 για την Κερέταρο στο εξήντα, με το προβάδισμα όμως εκ νέου στην Πούμας, επτά λεπτά αργότερα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, καθώς ο στόπερ της Κερέταρο, Σερβάντες, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Απευθείας εκτέλεση φάουλ ακολούθως από τον Σεπούλβεδα και 2-2 στο εβδομήντα τρία, με την Πούμας όμως να βρίσκει και τρίτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, εννέα λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς να υπάρχει αυτή την φορά πάντως «απάντηση» από την Κερέταρο. Τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Λούνα.

Στην άλλη πλευρά, ίδρυση της Μασατλάν μέσα στην πανδημία, καθώς ο κυβερνήτης της ομώνυμης επαρχίας πέρα του ότι έχτισε σε χρόνο ρεκόρ νέο γήπεδο, εξαγόρασε και το franchise της Μονάρκας. Απόλυτα λογικό να υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες για τη νεοσύστατη Μασατλάν, με το ξεκίνημα όμως για την ομάδα του 47χρονου Φρανσίσκο Παλένσια (φωτό) να μην είναι το ιδανικό, καθώς ηττήθηκε με το βαρύ 1-4 στην πρεμιέρα στο γήπεδο της από την Πουέμπλα. Πίσω στο σκορ η Μασατλάν στο ματς με την Πουέμπλα στο δέκατο λεπτό, «απαντώντας» όμως στο τριάντα έξι, με ένα εντυπωσιακό, εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Χουέρτα, που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας των φιλοξενούμενων. Σπουδαία ευκαιρία ακολούθως στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου για τη Μασατλάν, με το 1-2 τελικά από την αντίπαλο της με πέναλτι, στο πενήντα πέντε. Απόλυτα λογικό η εξέλιξη αυτή να ρίξει στα τάρταρα την ψυχολογία της Μασατλάν, η οποία όχι μόνο δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης στην συνέχεια, αλλά είδε και την αντίπαλο της με δύο ακόμα τέρματα να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κερέταρο.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο, ειδικά από την στιγμή που οι δύο ομάδες έδειξαν πως είναι ευάλωτες αμυντικά στην πρεμιέρα, έστω και αν το αγωνιστικό τους δείγμα είναι μικρό.

Πρόταση: G/G & Over 2,5