Με στόχο να σπάσει το ρόδι στο γήπεδο της η Λάχτι, ενώ μία από τις δύο ομάδες που διατηρούν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα η Χόνκα, με την άλλη να είναι η πρωταθλήτρια Κουόπιο, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το τρίποντο που θα τους φέρει στο -3 από την πρωτοπόρο Ίντερ Τούρκου.

Επικράτηση με 3-1 την περασμένη εβδομάδα στο Τούρκου σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, βλέποντας τη Λάχτι να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από δύο αγωνιστικές και το 0-3 που είχε προηγηθεί στην έδρα της πρωταθλήτριας Κουόπιο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Τούρκου, στο οποίο πάντως η Λάχτι αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Το 1-1 ακολούθως από τους γηπεδούχους στις αρχές της επανάληψης (50΄), με τη Λάχτι πάντως τρομερά κυνική, καθώς βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, στις ισάριθμες φορές που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, στο εξηκοστό πέμπτο και το ενενηκοστό λεπτό. Μία ισοπαλία (Σεϊναγιόεν 0-0) και μία ήττα (Ελσίνκι 0-4) για τη Λάχτι, σε δύο ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σημείο αναφοράς για την Χόνκα, πως ξεκίνησε με δύο εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα (Χάκα 1-1, Μάριεχαμν 0-0) και ακολούθησαν τέσσερα συνεχόμενα ματς στο γήπεδο της, το 1-1 με την πρωταθλήτρια Κουόπιο, το 3-1 σε βάρος της Τούρκου, το 1-1 με την πρωτοπόρο Ίντερ και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας με την Ροβανιέμι. Πιο εύκολη πάντως η επικράτηση της στο ματς με την Ροβανιέμι, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της 1-0, καθώς είχε αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα, μετά το 1-0 από τον Ισπανό Μπόρχας Μαρτίν με πέναλτι, στο δέκατο τέταρτο λεπτό. Αγώνας δρόμου, για τον 35χρονο επιθετικό από την Γκάμπια, Μακούμπα Κάντζι (φωτό).

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Λάχτι, δύο για την Χόνκα και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πιο απελευθερωμένη μακριά από το γήπεδο της η Λάχτι, εκτιμώντας πως η αήττητη και συμπαγής ως ομάδα Χόνκα μπορεί να το εκμεταλλευτεί και να πανηγυρίσει το πρώτο της «διπλό».