Το πιο δυνατό ζευγάρι του σημερινού προγράμματος, με την 5η, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στον βαθμολογικό πίνακα, Χάκεν, όχι μόνο να είναι αήττητη εντός, αλλά να απειλεί τη Νόρκεπινγκ, η οποία μετά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα, βλέπει από χθες την πλάτη της Μάλμε, έστω και με ένα ματς λιγότερο.

Ένας μόλις βαθμός για την Χάκεν στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, με θετικό πάντως, πως βρίσκεται στο -5 μόλις από την πρώτη τριάδα, παρά το 0-0 αρχικά στο εντός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα και κυπελλούχο πλέον Γκέτεμποργκ και το 1-3 στην συνέχεια στην έδρα της πρωταθλήτριας Τζουργκάρντεν. Πίσω στο σκορ η Χάκεν στο ματς με την Τζουργκάρντεν στο εικοστό λεπτό, «απαντώντας» όμως στο γκολ της πρωταθλήτριας Σουηδίας στο τριάντα δύο. Παρόλα αυτά, το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και το τρίτο με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης (47΄), έφεραν την απογοήτευση, με την Χάκεν στην συνέχεια να μην βγάζει αντίδραση επιθετικά, προσπαθώντας περισσότερο να διατηρήσει τα επίπεδα της ήττας της, σε αξιοπρεπή επίπεδα. Τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες για την Χάκεν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο μέσος Αλί Γιουσέφ.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για τη Νόρκεπινγκ, οι οποίες έδωσαν το δικαίωμα στην φορμαρισμένη Μάλμε όχι μόνο να την πλησιάσει, αλλά να την γκρεμίσει από την κορυφή. Δραματικό 3-3 αρχικά στην έδρα της Φάλκενμπεργκ, στο οποίο μάλιστα η Νόρκεπινγκ έμεινε ευχαριστημένη από τον ένα βαθμό από την στιγμή που ισοφάρισε με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ αποτυχία σίγουρα το 1-1 ακολούθως φιλοξενώντας τη Μιάλμπι. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Νόρκεπινγκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ από το Λουξεμβούργο, Γκέρσον.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Χάκεν, πέντε για τη Νόρκεπινγκ και μία ισοπαλία, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Γκέτεμποργκ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολή την προσέγγιση της με σημείο, καθώς η αήττητη όπως προαναφέρθηκε στο γήπεδο της Χάκεν, απειλεί την εκ των πρωτοπόρων Νόρκεπινγκ.

Πρόταση: G/G & Over 2,5