Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τις ισόβαθμες Βιτέμπσκ και Ίσλοχ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο μέσο περίπου του βαθμολογικού πίνακα, στο -8 από την πρώτη τριάδα και ταυτόχρονα χωρίς κίνδυνο, από την στιγμή που έχουν απόσταση 11 βαθμών από την 14η Μινσκ που βρίσκεται στην γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Ήττα με 0-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μπρεστ, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό να παίρνει τέλος το αήττητο σερί που έτρεχε η Βιτέμπσκ. Πίσω στο σκορ η Βιτέμπσκ στο ματς στην έδρα της Ντιναμό Μπρεστ στο δέκατο έβδομο λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια να είναι ανώτερη, να έχει σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, αλλά να αδυνατεί να φτάσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Βιτέμπσκ, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Ίσλοχ, με το 4-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σλάβια Μοζίρ, να διαδέχεται το 2-0 φιλοξενώντας τη Ντιναμό Μπρεστ. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ίσλοχ στο ματς στην έδρα της Σλάβια Μοζίρ, από ισάριθμα εντός περιοχής περίτεχνα πλασέ του Μακάς, στο δέκατο έβδομο και τριακοστό ένατο λεπτό. Αδικαιολόγητη πάντως η χαλάρωση της στην συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της, να μειώσει αρχικά στο σαράντα πέντε και να φτάσει στο 2-2 ακολούθως στο πενήντα ένα. Παρόλα αυτά, η Ίσλοχ ευτύχησε να φτάσει στο 3-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Γιανούς, κόβοντας ουσιαστικά τα πόδια των γηπεδούχων, ενώ ο ίδιος σκόρερ και του 4-2 στο εβδομήντα τρία, που «τέλειωσε» ουσιαστικά το ματς. Τρεις νίκες και επτά ήττες για την Ίσλοχ, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αμυντικός Κοντσεβόι.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βιτέμπσκ και δύο για την Ίσλοχ, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.