Με στόχο την επιστροφή στα τρίποντα, η 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Ενερτζέτικ, την στιγμή που η Νέμαν συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς όχι μόνο τρέχει αήττητο 11 αγωνιστικών, αλλά έχει γίνει η σκιά ταυτόχρονα της πρωτοπόρου Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ και της 2ης και ισόβαθμης, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Γκοροντέγια, με την Ενερτζέτικ χωρίς τρίποντο για τέσσερις αγωνιστικές και στην 7η θέση πλέον του βαθμολογικού πίνακα. Θετικό πάντως, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι, ότι ήρθε ένας βαθμός, μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες που είχαν προηγηθεί, το βαρύτατο 1-8 φιλοξενώντας την Ρουχ Μπρεστ, το εκτός 1-2 από τη Μινσκ και το εντός 1-4 από την Τορπέντο Ζοντίνο. Πιο απειλητική η Ενερτζέτικ στο ματς στην έδρα της Γκοροντέγια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, την υπεροχή της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με το σκορ μάλιστα να ανοίγει, κόντρα στην ροή του αγώνα, από τους γηπεδούχους, στο εξήντα τρία. Οριζόντιο δοκάρι στην συνέχεια από τους γηπεδούχους στο εξήντα επτά, στην δεύτερη και τελευταία επιθετική προσπάθεια τους στο ματς, μετά φυσικά το τέρμα που πέτυχαν, με το 1-1 τελικά από την Ενερτζέτικ, στο αμέσως επόμενο λεπτό, με κοντινό σουτ του Σόπβελ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ενερτζέτικ, σε εννέα ματς εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-0 φιλοξενώντας τη Ντιναμό Μινσκ, με τη Νέμαν Γκρόντνο στο -6 και ισόβαθμη της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, έχοντας πάντως δύο ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και ένα από την κυπελλούχο Λευκορωσίας. Πέρα από τα παραπάνω, αήττητο, με το αποτέλεσμα αυτό, 11 αγωνιστικών, διατηρώντας ταυτόχρονα το μηδέν παθητικό για οκτώ συνεχόμενα ματς. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Ντιναμό Μινσκ, χωρίς πάντως καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Νέμαν Γκρόντνο όχι μόνο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Στοΐκοβιτς στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, αλλά να κυριαρχεί στην συνέχεια, χωρίς μάλιστα να νιώσει κανένα απολύτως κίνδυνο από τους φιλοξενούμενους. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Νέμαν Γκρόντνο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Σέρβος αμυντικός και σκόρερ του αγώνα με τη Ντιναμό Μινσκ, Στοΐκοβιτς και ο μέσος Λεγκτσίλιν.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-2 για τη Νέμαν Γκρόντνο το 2019, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ενερτζέτικ. Χαρακτηριστικό μάλιστα για το συγκεκριμένο ματς, πως η Νέμαν Γκρόντνο προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Εντελώς διαφορετικό το momentum των δύο ομάδων, εκτιμώντας πως αν η Νέμαν Γκρόντνο καταφέρει να διατηρήσει για ένατο συνεχόμενο ματς το μηδέν παθητικό, μπροστά θα βρει τον τρόπο να φτάσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα. Επιπλέον, σε τιμές άνω του 2,00 το «διπλό» των φιλοξενούμενων, το οποίο, βάσει δεδομένων, αξίζει ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.