Στο «Μπεντεγκόντι» της Βερόνα, ο πρώτος χρονικά ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον επαναληπτικό την Τρίτη στην έδρα της Σπέτσια, σημειώνοντας πως στον αυριανό, η Φροζινόνε φιλοξενεί την Πορντενόνε.

Αξίζει να τονιστεί, πως στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για την Κιέβο στο φινάλε του πρωταθλήματος, με την ομάδα της Βερόνα να κάνει το ντεμαράζ και να καταφέρνει να βρίσκεται τελικά όχι μόνο στην 6η θέση αλλά και στα προημιτελικά των πλέι οφ, μετά το εντός 4-1 σε βάρος της Τσιταντέλα, το σπουδαίο 1-0 στην έδρα της Μπενεβέντο και το 1-0 φιλοξενώντας την Πεσκάρα. Δραματικός ακολούθως ο νοκ άουτ προημιτελικός στο «Μπεντεγκόντι» με την Έμπολι, στον οποίο η Κιέβο πανηγύρισε την πρόκριση μετά το μεταξύ τους 1-1 στην παράταση, λόγω του ότι τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Δύο χαμένα πέναλτι στο 0-0 του κανονικού αγώνα, με την Κιέβο να αστοχεί πρώτη αρχικά στο πενήντα έξι, αλλά να έχει την τύχη με το μέρος της, καθώς η Έμπολι αστόχησε στο δεύτερο, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Το 1-0 ακολούθως στην παράταση για την Κιέβο στο ενενήντα επτά με τον Γκαριτάνο (φωτό), νέο χαμένο πέναλτι στην συνέχεια για την Έμπολι στο εκατοστό τρίτο λεπτό, ενώ το 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο εκατόν δέκα. Αγώνας δρόμου, για τον 35χρονο μέσο Τζακερίνι.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 2-1 στην έδρα της Σαλερνιτάνα, πραγματοποιώντας μάλιστα στο ενενήντα την ανατροπή, με την Σπέτσια να τερματίζει, με το αποτέλεσμα αυτό, στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αποκτώντας όχι μόνο το αβαντάζ μέχρι το φινάλε των πλέι οφ, αλλά αποφεύγοντας ταυτόχρονα την περιπέτεια των προημιτελικών. Πάγιες οι απουσίες του στόπερ Καπραντόσι και του δεξιού μπακ Μαρκίτσα, ενώ αγώνας δρόμου, για τους μέσους Ρίτσι και Μαστίνου.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Σπέτσια στο ματς του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κιέβο.

Επιλογή τεράστιου ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την ρέντα που είχε η Κιέβο στο νοκ άουτ προημιτελικό στο «Μπεντεγκόντι» με την Έμπολι.