Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Φάλκενμπεργκ, η οποία βρίσκεται οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που με νίκη η Μάλμε, θα βρεθεί στο +6 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Νόρκεπινγκ, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών όπως προαναφέρθηκε για την Φάλκενμπεργκ, η οποία όχι μόνο ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, αλλά βρέθηκε έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Ισοπαλίες με 2-2 αρχικά φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ και στο «Ούλεβι» με την Γκέτεμποργκ, 3-3 ακολούθως εντός με τη Νόρκεπινγκ, 2-1 στην έδρα της Έρεμπρο, ενώ 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην Στοκχόλμη με την Χάμαρμπι. Μοιρασμένο το ματς στην έδρα της Χάμαρμπι, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με την Φάλκενμπεργκ μπροστά στο σκορ στο ένατο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Βέντε, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, ενώ το 1-1 για την αντίπαλο της στο εβδομήντα τρία. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φάλκενμπεργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Δανός μέσος Μάτισεν.

Στην άλλη πλευρά, έξι σερί τρίποντα για τη Μάλμε, μετά και το 4-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ, με τα οποία βρέθηκε στο +3 από τη Νόρκεπινγκ, στο +4 από την Έλφσμποργκ και το +5 από την πρωταθλήτρια Τζουργκάρντεν. Μόνο ψεγάδι σε αυτό το σερί νικών, το 1-2 ενδιάμεσα αυτών στο «Ούλεβι» του Γκέτεμποργκ, στον τελικό του κυπέλλου με την ομώνυμη ομάδα, όπου έπεσε μάλιστα στην παράταση, «θύμα» ανατροπής. Μπροστά στο σκορ η Μάλμε στο ματς με την Χέλσινγκμποργκ με πέναλτι του Μπέργκετ, στο εικοστό πέμπτο λεπτό, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της στο τριάντα έξι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οριζόντιο δοκάρι ακολούθως από τη Μάλμε, η οποία πάντως κατάφερε στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό να φτάσει στο 2-1, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Μπόρσον. Ένα ακόμα δοκάρι για τη Μάλμε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, «καθαρίζοντας» όμως ουσιαστικά, με το τρίτο της τέρμα, στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Με το πόδι στο γκάζι πάντως η Μάλμε στην συνέχεια, παρά την ασφάλεια του 3-1, βρίσκοντας και τέταρτη φορά το δρόμο για τα δίχτυα, με εκτός περιοχής σουτ του Θελίν στις καθυστερήσεις. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μάλμε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον Δανό μέσο Ρικς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μάλμε και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φάλκενμπεργκ.

Φαβορί η πρωτοπόρος και φορμαρισμένη Μάλμε, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά από την στιγμή που δοκιμάζεται με την αήττητη για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές Φάλκενμπεργκ, ειδικότερα όταν η αντίπαλος της έχει ενεργητικό 10 τερμάτων στην διάρκεια αυτού του σερί.

Πρόταση: G/G & Over 2,5