Στο «Λέρκενταλ» του Τροντχάιμ, το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ρόζενμποργκ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Σάρπσμποργκ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει ή και να μειώσει, ανάλογα φυσικά με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, την απόσταση που έχει από την 3η θέση. Τα παραπάνω βέβαια με γνώμονα, πως η πρωτοπόρος Μπόντο Γκλιμτ και η 2η στον βαθμολογικό πίνακα, πρωταθλήτρια Μόλντε, έχουν αποσπαστεί και δίνουν την δική τους ξεχωριστή μάχη για τον τίτλο.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Οντ, με την Ρόζενμποργκ πλέον στην 6η θέση και το -5 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα Βαλερένγκα, έχοντας πάντως, ένα ματς λιγότερο. Ξεκίνημα με δοκάρι για την Ρόζενμποργκ στο ματς στην έδρα της Οντ, με αυτή πάντως να είναι και η μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εικοστό όγδοο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα στην συνέχεια για την Οντ στο πενήντα πέντε, ενώ κυρίαρχος και με πολλές ευκαιρίες η Ρόζενμποργκ στο τελευταίο ημίωρο του ματς, στο οποίο όμως το μόνο που κατάφερε, ήταν απλά να μειώσει με το εκτός περιοχής σουτ του Δανού επιθετικού, Χόλσε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Ρόζενμποργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Λέρκενταλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί για την Σάρπσμποργκ σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας ματς, με 0-0 αρχικά με την Χάουγκεσουντ, ενώ επιβλητικό 4-0 ακολούθως σε βάρος της ουραγού Άαλεσουντ. Προβληματισμός για την Σάρπσμποργκ μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Άαλεσουντ, στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της και στο οποίο όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, παρά την υπεροχή και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Πολύ πιο αποτελεσματική πάντως στην επανάληψη, όπου άνοιξε το σκορ στο σαράντα οκτώ και «καθάρισε» ουσιαστικά, με τα δύο συνεχόμενα πέναλτι του Αμπντελαουέ, στο πεντηκοστό δεύτερο και το εξηκοστό τρίτο λεπτό. Με το πόδι μάλιστα στο γκάζι και μετά το 3-0, βρίσκοντας μία ακόμη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σάρπσμποργκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Ρόζενμποργκ και μία ισοπαλία, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σάρπσμποργκ, η οποία μοναδική φορά που απέφυγε την ήττα στο «Λέρκενταλ», ήταν το 2015 (1-1).

Πολύ καλή προϊστορία για την Ρόζενμποργκ φιλοξενώντας την Σάρπσμποργκ, με την τιμή μάλιστα που την συνοδεύει να είναι αρκετά ελκυστική, για το ειδικό βάρος των δύο ομάδων, ειδικά στο «Λέρκενταλ».