Ντέρμπι κορυφής στο «Αλφχάιμ», τουλάχιστον βάσει βαθμολογικών δεδομένων, καθώς η πρωτοπόρος της 2ης κατηγορίας Τρόμσο, φιλοξενεί την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Σάντνες, έχοντας στόχο να διατηρήσει το εντυπωσιακό της νικηφόρο σερί και φυσικά το απόλυτο.

Αγχωτικό 1-0 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ασάνε, με την Τρόμσο να πανηγυρίζει την έβδομη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας. Στο +6 πλέον με το καλημέρα από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα και ταυτόχρονα απρόβλεπτη, Ρανχάιμ, ενώ στο +13 από την αδικαιολόγητα κακή Λίλεστρομ, η οποία βρίσκεται στην 10η θέση και η οποία ξεκίνησε ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ασάνε, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν όμως να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Πιο απειλητική πάντως στην επανάληψη η Τρόμσο, κινδυνεύοντας μόνο σε μία περίπτωση, σε μια από τις λιγοστές κόντρες της Ασάνε στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας τελικά να λυγίσει την αντίπαλο της, ένα λεπτό πριν το φινάλε με τέρμα της «χρυσής» αλλαγής όπως αποδείχθηκε, Όπσαλ. Τέσσερις νίκες (Ράουφος 1-0, Στρόμεν 1-0, Οϊγκάρντεν 1-0, Στιόρνταλς-Μπλινκ 4-2) για την Τρόμσο, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφχάιμ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, σπουδαίο 2-1 φιλοξενώντας την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ρανχάιμ, με το οποίο η Σάντνες βρέθηκε στην 3η θέση και στο -1 πλέον από την αντίπαλο της και με το οποίο μετρίασε ταυτόχρονα τις εντυπώσεις, για το βαρύ 0-4 που είχε προηγηθεί στην έδρα της Στρόμεν. Πιο απειλητική η Ρανχάιμ στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, με την Σάντνες πάντως να ανοίγει το σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εκτός περιοχής σουτ του Γκρέντεμ, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Ανώτερη και μετά το 1-0 η Ρανχάιμ, ισοφαρίζοντας τελικά στο εβδομήντα, με την Σάντνες όμως με σύμμαχο την τύχη, να φτάνει από το πουθενά στο 2-1 και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με κοντινό πλασέ του Έρικσεν, σε μια φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Σάντνες, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (Σόγκνταλ 2-0, Γιερβ 2-2, Στρόμεν 0-4), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Τρόμσο το 2012, ενώ 1-0 για την Σάντνες το 2013, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφχάιμ».

Το απόλυτο για την Τρόμσο στις επτά πρώτες αγωνιστικές, χωρίς αυτό πάντως να δικαιολογεί την πολύ χαμηλή τιμή του «άσου», όταν απέναντι υπάρχει η αξιόμαχη και 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Σάντνες.