Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία των δύο ομάδων στις επτά πρώτες αγωνιστικές, με την Σόγκνταλ στην 4η θέση και το -2 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ρανχάιμ, την στιγμή που η ουραγός Χαμ Καμ ψάχνει το πρώτο της τρίποντο, όντας η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Σπουδαίο 2-0 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Λίλεστρομ, το οποίο έφερε την Σόγκνταλ στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ άξιο αναφοράς, πως δεν έχει ακόμα ισοπαλία στις επτά πρώτες αγωνιστικές. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Σόγκνταλ στο ματς με τη Λίλεστρομ στο «Άρασεν», χωρίς μάλιστα να είναι καλύτερη της αντιπάλου της, ανοίγοντας το σκορ στο δεκατέσσερα, με γυριστή κεφαλιά του Χόβεν, ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων, πέντε λεπτά αργότερα, με εκτός περιοχής σουτ του Κούπεν (φωτό). Αδικαιολόγητη πάντως η καθίζηση της στην συνέχεια, πιστεύοντας ίσως πως το 2-0 της είναι αρκετό, καταφέρνοντας πάντως να το διατηρήσει με κορυφαίο τον γκολκίπερ της, καθώς η Λίλεστρομ κυριάρχησε, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Δύο νίκες (Ουλενσάκερ 6-1, Ράουφος 1-0) και μία ήττα (Σάντνες 0-2) για την Σόγκνταλ, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Νιγηριανός στόπερ Ογκμπού.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 φιλοξενώντας την ΚΦΟΥΜ, βλέποντας την Χαμ Καμ να φτάνει για ακόμα ένα ματς στην πηγή, χωρίς όμως να πιεί νερό, παραμένοντας φυσικά, χωρίς τρίποντο στις επτά πρώτες αγωνιστικές. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Χαμ Καμ στο πρώτο ημίχρονο (Πέντερσεν 11΄ πεν., Σβέντσεν 24΄) στο ματς με την ΚΦΟΥΜ, αδυνατώντας όμως στο δεύτερο ημίχρονο να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Νωρίτερα, 2-3 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Κονγκσβίνγκερ, με το 2-1 για την Χαμ Καμ στο ογδόντα τρία και την ανατροπή από την αντίπαλο της με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, ενώ δράμα και την 3η αγωνιστική στο εντός 3-4 από την Οϊγκάρντεν, όπου είδες τους φιλοξενούμενους να «χτυπούν» στο ενενήντα ένα. Σαν να μην έφτανε αυτό, 2-3 στην έδρα της Γιερβ την 4η αγωνιστική, με την Χαμ Καμ να καταφέρνει να φύγει με άδεια χέρια ενώ οκτώ λεπτά πριν το φινάλε είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ εντός 3-4 στο αμέσως επόμενο ματς από την Ρανχάιμ, με την αντίπαλο της να σκοράρει στις καθυστερήσεις. Κάτι ανάλογο, που έγινε πάντως συνήθεια για την Χαμ Καμ και την 6η αγωνιστική στο εκτός 2-2 με την Ουλενσάκερ, όπου η αντίπαλος της «έκλεψε» τη μπουκιά από το στόμα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία ισοπαλία (Ουλενσάκερ 2-2) και δύο ήττες (Λίλεστρομ 0-2, Γιερβ 2-3) για την Χαμ Καμ, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σόγκνταλ, το 1-0 του 2018 και το 2-0 του 2019, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χαμ Καμ.

Με μια γρήγορη ματιά, πρώτη επιλογή στο συγκεκριμένο ματς ο «άσος». Παρόλα αυτά, συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, ειδικά από την στιγμή που η Σόγκνταλ παραμένει απρόβλεπτη, ειδικότερα παρά την μνημειώδη ατυχία της, η Χαμ Καμ έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα.

Πρόταση: G/G & Over 3,5