Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ματς, με την Σίριους να βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 8η θέση με 18 βαθμούς, δύο περισσότερους, από την 10η στον βαθμολογικό πίνακα, Βάρμπεργκ.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μιάλμπι, με την Σίριους να συμπληρώνει τέσσερα ματς χωρίς τρίποντο, καθώς είχαν προηγηθεί, το εκτός 1-1 με την Κάλμαρ, το 2-5 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Μάλμε και το 3-3 στη «Μπόρος Αρένα» με την Έλφσμποργκ. Πιο απειλητική η Σίριους στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μιάλμπι, ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι του Σαΐντ, στο εικοστό λεπτό. Πιο μοιρασμένο πάντως το δεύτερο ημίχρονο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να είναι στο τέλος πιο αποτελεσματικοί, καθώς έφτασαν στην ισοφάριση τρία λεπτά πριν το φινάλε. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Σίριους, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (2-2-2), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αρνητικό σερί και για την Βάρμπεργκ, η οποία μετά το εντός 1-2 από την πρωταθλήτρια Τζουργκάρντεν, αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα για πέντε συνεχόμενα ματς. Πιο απειλητική η Βάρμπεργκ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τζουργκάρντεν, με την πρωταθλήτρια Σουηδίας όμως να την «τιμωρεί» αρχικά στο είκοσι εννέα (0-1) και με πέναλτι στην συνέχεια, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό (0-2). Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, καθώς η Τζουργκάρντεν ήταν κυρίαρχος μετά το 1-2 από την Βάρμπεργκ στο πενήντα τέσσερα και είχε αρκετές ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βάρμπεργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ζάκρισον.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Σίριους το 2016, ενώ ισοπαλία με 2-2 το 2015, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βάρμπεργκ.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ισάξιων σχεδόν ομάδων.

Πρόταση: G/G & Over 2,5