Σε ρόλο φαβορί η Χόνκα φιλοξενώντας την Σεϊναγιόεν, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο όχι μόνο θα πιάσει στην 2η θέση την Ελσίνκι, αλλά θα βρεθεί ταυτόχρονα στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ίντερ Τούρκου.

Επικράτηση με 2-0 στο Τούρκου σε βάρος της ομώνυμης ομάδες, βλέποντας την Χόνκα να συνεχίζει να ανεβαίνει αθόρυβα στον βαθμολογικό πίνακα, όντας πλέον στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σημείο αναφοράς πάντως, πως μετά την χθεσινή εντός έδρας ήττα της πρωταθλήτριας Κουόπιο από την Ελσίνκι, είναι η μόνη ομάδα που διατηρεί το αήττητο στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές. Τα απολύτως απαραίτητα από την Χόνκα στο ματς στο Τούρκου με την ομώνυμη ομάδα, στο οποίο προσπάθησε πρωτίστως να «δέσει» το μηδέν στα μετόπισθεν, «χτυπώντας» δις στην συνέχεια με υπομονή στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου (57΄, 60΄). Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Χόνκα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Κουόπιο, σε ένα ματς στο οποίο η Σεϊναγιόεν έμεινε ευχαριστημένη από τον ένα βαθμό, τουλάχιστον από την εικόνα της στο τελευταίο του ημίωρο. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δύο γκολκίπερ. Το 0-1 τελικά για την Κουόπιο στο πενήντα τρία, με την χαρά της πρωταθλήτριας Φινλανδίας όμως να κρατάει για επτά μόλις λεπτά, καθώς η Σεϊναγιόεν ισοφάρισε με πέναλτι στο εξήντα. Κυρίαρχος ακολούθως η Κουόπιο στο τελευταίο ημίωρο του ματς, αδυνατώντας όμως να φτάσε στο νικητήριο τέρμα. Μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σεϊναγιόεν, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Χόνκα και τρεις ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σεϊναγιόεν, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο γήπεδο της, η αήττητη εντός έδρας, Χόνκα, η οποία έχει το προβάδισμα απέναντι στη μετριότατη μακριά από το «σπίτι» της, Σεϊναγιόεν.