Δύο ματς στο σημερινό πρόγραμμα στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Σουηδίας, τα οποία ανοίγουν χρονικά την 12η αγωνιστική, με το πιο δυνατό θεωρητικά, αυτό ανάμεσα στην 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Ακρόπολις και την 3η Σούντσβαλ.

Επικράτηση με 1-0 για την Ακρόπολις την Παρασκευή που μας πέρασε στην έδρα της Έστερ, βλέποντας την ομάδα του 47χρονου Γιάννη Χριστόπουλου να συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς ενώ ξεκίνησε με βασικό στόχο την παραμονή, βρίσκεται στην 5η θέση και το -2 από την πρώτη τριάδα, έχοντας μάλιστα μόλις μία ήττα σε 11 ματς (4-6-1). Μπροστά στο σκορ στο τριακοστό τρίτο λεπτό στο ματς στην έδρα της Έστερ, με τέρμα του Σιβοντέντοφ, αντέχοντας στην συνέχεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι μεταξύ των ευκαιριών τους, είχαν και χαμένο πέναλτι. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες για την Ακρόπολις, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Αλμπορνόζ (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, 5-2 φιλοξενώντας την ουραγό Λιουνγκσκίλε, βλέποντας την Σούντσβαλ όχι μόνο να βγάζει τα σπασμένα πάνω στην ουραγό της κατηγορίας, αλλά να επιστρέφει ταυτόχρονα στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Στην 3η θέση μάλιστα του βαθμολογικού πίνακα, μετριάζοντας και τις εντυπώσεις από το βαρύ 1-4 που είχε προηγηθεί στο εντός έδρας ντέρμπι με την πρωτοπόρο Ντέγκερφορς. Προβληματισμός για την Σούντσβαλ μόνο στο 2-1 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Λιουνγκσκίλε, όταν και είδε την ουραγό της κατηγορίας να ισοφαρίζει προσωρινά, στο τριάντα δύο. Το 2-1 πάντως τρία λεπτά αργότερα από τον Ένγκμπλομ, ενώ τέλος ουσιαστικά στο ματς, με τα τέρματα των Μπεργκ και Μπλόμπεργκ, στο σαράντα οκτώ και πενήντα έξι αντίστοιχα. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες για την Σούντσβαλ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ακρόπολις.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων. Απόρθητη επίσης η έδρα της Ακρόπολις, ενώ αήττητη μακριά από το γήπεδο της η Σούντσβαλ.