Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, με την Κιέβο με σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, μετά το 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς το Σάββατο που μας πέρασε στο «Μπεντεγκόντι» της Βερόνα.

Αξίζει να τονιστεί, πως στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η Σπέτσια θα πάρει την πρόκριση αν επικρατήσει με διαφορά δύο τερμάτων και με οποιοδήποτε σκορ.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Κιέβο (ξεκινώντας αντίστροφα και με τους φιλεξενούμενους) στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων το Σάββατο στο «Μπεντεγκόντι», καθώς βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ, με τέρματα των Τζόρτζεβιτς και Σέγκρε, στο δεύτερο και το ένατο λεπτό. Χαμένο πέναλτι ακολούθως για την Σπέτσια στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό, βλέποντας γενικότερα την ρέντα για την ομάδα της Κιέβο να έχει και συνέχεια, μετά φυσικά τον δραματικό νοκ άουτ προημιτελικό με την Έμπολι στο «Μπεντεγκόντι». Πιο συγκεκριμένα, δύο χαμένα πέναλτι στο 0-0 του κανονικού αγώνα, με την Κιέβο να αστοχεί πρώτη αρχικά στο πενήντα έξι, αλλά να έχει την τύχη με το μέρος της, καθώς η Έμπολι αστόχησε στο δεύτερο, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Το 1-0 ακολούθως στην παράταση για την Κιέβο στο ενενήντα επτά με τον Γκαριτάνο (φωτό), νέο χαμένο πέναλτι στην συνέχεια για την Έμπολι στο εκατοστό τρίτο λεπτό, ενώ το 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο εκατόν δέκα.

Περνώντας στους γηπεδούχους, πολύ πιθανό το χαμένο πέναλτι του 26χρονου μέσου Ματέο Ρίτσι να αποδειχθεί μοιραίο, αν φυσικά η Σπέτσια δεν καταφέρει να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή στον σημερινό ημιτελικό. Αξίζει να σημειωθεί, πως η Σπέτσια βρέθηκε απευθείας στα ημιτελικά, καθώς τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στο -7 από την 2η Κροτόνε που πανηγύρισε φυσικά μαζί με την πρωταθλήτρια Μπενεβέντο, την απευθείας άνοδο.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 0-0 στο ματς του 1ου γύρου της κανονικής διάρκειας του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την Σπέτσια.

Δεδομένο πως η Σπέτσια θα ρισκάρει, αλλά άγνωστο το πόσο θα την έχει επηρεάσει ο τρόπος που ηττήθηκε στο πρώτο ματς, έχοντας μάλιστα σήμερα το βάρος ενός πιθανού αποκλεισμού όντας το φαβορί του συγκεκριμένου ζευγαριού. Εκτίμηση μου επίσης, πως η Κιέβο θα προσπαθήσει να βρει δίχτυα και δεν θα πατήσει στο 2-0 του πρώτου αγώνα, ενώ μνημειώδης πλέον η ρέντα που έχει στα φετινά πλέι οφ και σε τέτοιο επίπεδο αγώνων.