Η 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας της Βραζιλίας, με τη Μποταφόγκο SP να φιλοξενεί στο «Σάντα Κρουζ» τη νεοφώτιστη Κονφιάνσα, ψάχνοντας φυσικά τους πρώτους της βαθμούς, μετά το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 στην πρεμιέρα στο Μπέλο Οριζόντε από τη «μεγάλη» Κρουζέιρο.

Οδυνηρό όπως προαναφέρθηκε 1-2 στην πρεμιέρα στο «Μπέλο Οριζόντε» από την Κρουζέιρο, σε ένα ματς όπου η Μποταφόγκο SP ζόρισε αρκετά, πριν λυγίσει βέβαια, αυτό το τεράστιο μέγεθος για τα δεδομένα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο στο «Μινεϊράο» η Μποταφόγκο SP, διατηρώντας πάντως το μηδέν, καθώς άντεξε στην ασφυκτική, κατά διαστήματα, πίεση της Κρουζέιρο. Κυρίαρχος η Κρουζέιρο και στην επανάληψη, με την διαφορά όμως πως η Μποταφόγκο SP ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της, κάνοντας γενικότερα, αισθητή την παρουσία της. Μπροστά στο σκορ τελικά η Κρουζέιρο στο εξήντα τρία, το 1-1 στην συνέχεια με πλασέ του Ουέλινγκτον από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο ογδόντα έξι, με την χαρά όμως της Μποταφόγκο SP να κρατάει μόλις δύο λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα. Δικαιολογημένα πάντως ακολούθως τα παράπονα της Μποταφόγκο SP, για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής στις καθυστερήσεις. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 φιλοξενώντας την Παρανά, με το αποτέλεσμα αυτό πάντως να μπορεί να χαρακτηριστεί και νίκη για τη νεοφώτιστη Κονφιάνσα, από την στιγμή που λίγο πριν το τελευταίο τέταρτο του ματς ήταν 0-2 πίσω στο σκορ. Το 1-2 στο εβδομήντα τρία, από ένα διαγώνιο, εντός περιοχής πλασέ του Ντανίλο Πιρές, στο οποίο η μπάλα βρήκε και σε πόδια αμυντικών και ξεγέλασε τον γκολκίπερ της Παρανά, ενώ το 2-2 για την πεισματάρα Κονφιάνσα με ένα εκτός περιοχής σουτ του Ιάγκο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μποταφόγκο SP.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι πολύ πιθανό να υπάρχει στο μυαλό των παικτών της Κονφιάνσα το κρίσιμο ματς που ακολουθεί στην έδρα της Σερτζίπε, για τα πλέι οφ του τοπικού πρωταθλήματος Σερτζιπάνο, στο οποίο αν δεν ηττηθεί θα είναι αγκαλιά με τον τίτλο.