Με στόχο την επιστροφή στις νίκες η Νόρκεπινγκ φιλοξενώντας την Χάμαρμπι, θέλοντας φυσικά το τρίποντο που θα βάλει τέλος στο αρνητικό της σερί ή αν προτιμάτε, στον βαθμολογικό της κατήφορο.

Ήττα με 2-3 στην έδρα της Χέλσινγκμποργκ, με τη Νόρκεπινγκ χωρίς νίκη για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές και στην 4η θέση πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, έστω και με ένα αγώνα λιγότερο. Μπροστά στο σκορ η Νόρκεπινγκ στο ματς στην έδρα της Χέλσινγκμποργκ στο τρίτο μόλις λεπτό, αλλά άμεση όμως και η «απάντηση» των γηπεδούχων, οι οποίοι ισοφάρισαν με πέναλτι στο εννέα. Νέο πέναλτι μάλιστα για την Χέλσινγκμποργκ στο εικοστό δεύτερο λεπτό, το οποίο ο γκολκίπερ Πέτερσον απέκρουσε αρχικά, με τη μπάλα όμως στην επαναφορά της να καταλήγει στον Ολλανδό επιθετικό των γηπεδούχων, Φαν Ντε Χουρκ, που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η εξέλιξη αυτή πάντως δεν πτόησε τη Νόρκεπινγκ, η οποία κυριάρχησε στην συνέχεια, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες, πέρα του 2-2 στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η αδυναμία της να πραγματοποιήσει την ανατροπή, έφερε και την «τιμωρία» της, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες για τη Νόρκεπινγκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Τζουργκάρντεν, με την Χάμαρμπι αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική και στην 6η θέση πλέον, του βαθμολογικού πίνακα. Ανώτερη η Χάμαρμπι στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι, έχοντας αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες, πέρα του 1-0 με την κοντινή προβολή του Γιόχανσον στο τέσσερα και του 2-0 από το πλασέ του Χαλίλι από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Χωρίς κίνδυνο μάλιστα στην επανάληψη, φτάνοντας πιο εύκολα από ότι και η ίδια θα περίμενε στην επικράτηση, παρά τη μείωση του σκορ από την αντίπαλο της, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Χάμαρμπι, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για το μέσο Κατσανίκλιτς.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Νόρκεπινγκ και μία ισοπαλία, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χάμαρμπι.

Πολύ καλή η προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας για τη Νόρκεπινγκ, με αυτό όμως να μην είναι αρκετό για να της δώσει τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό ματς, ειδικά από την στιγμή που κάνει «κοιλιά», ειδικότερα όταν η Χάμαρμπι έχει βελτιωθεί αισθητά, σε σχέση φυσικά με το υποτονικό της ξεκίνημα.