Τέσσερις ισοπαλίες στα πέντε τελευταία της ματς για την Σίριους, η οποία βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση και το +7 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Χέλσινγκμποργκ βρίσκεται οριακά εκτός της γραμμής των μπαράζ παραμονής.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες και τέσσερις γενικότερα όπως προαναφέρθηκε στα πέντε τελευταία της ματς, με πιο πρόσφατη για την 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Σίριους, το 3-3 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Βάρμπεργκ. Κυρίαρχος η Σίριους στο 2-1 του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο είχε αρκετές ευκαιρίες, πέρα από τα δύο τέρματα του Βέκια, στο ένατο λεπτό, με περίτεχνο, εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ και στο σαράντα τρία, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ενδιάμεσα αυτών, η προσωρινή ισοφάριση από την αντίπαλο της στο είκοσι έξι, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ το 3-1 από την Σίριους στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, από τον Ιάπωνα επιθετικό, Σουγκίτα. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, πιστεύοντας ίσως πως είχε «καθαρίσει» το ματς, δίνοντας την δυνατότητα στην Βάρμπεργκ να μειώσει αρχικά στο εβδομήντα, να δημιουργήσει στην συνέχεια ευκαιρίες και να ισοφαρίσει τελικά στο ενενήντα. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Σίριους, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (2-2-2), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, σπουδαίο 3-2 για την Χέλσινγκμποργκ φιλοξενώντας τη Νόρκεπινγκ, βλέποντας την ομάδα του 42χρονου Όλαφ Μέλμπεργκ (φωτό), όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από επτά αγωνιστικές, αλλά να ξεκολλάει από την επικίνδυνη ζώνη, όντας πλέον έστω και οριακά ή στο +1 αν προτιμάτε, από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Πίσω στο σκορ στο ματς με τη Νόρκεπινγκ στο τρίτο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως στο εννέα, με πέναλτι του Φαν Ντε Χούρκ. Νέο πέναλτι μάλιστα για την Χέλσινγκμποργκ στο είκοσι δύο, με εκτελεστή και πάλι τον Φαν Ντε Χουρκ, βλέποντας τον Ολλανδό επιθετικό να νικιέται αρχικά από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, αλλά να παίρνει στην συνέχεια την επαναφορά, διαμορφώνοντας το 2-1 για την ομάδα του. Κυρίαρχος πάντως στην συνέχεια η Νόρκεπινγκ, η οποία είχε σπουδαίες ευκαιρίες, τόσο πριν όσο και μετά το 2-2 του εξηκοστού τρίτου λεπτού. Η αδυναμία της πάντως να βρει ένα τρίτο τέρμα, έφερε και την «τιμωρία» της από την ομάδα του Όλαφ Μέλμπεργκ, με κοντινό πλασέ του Γιόνσον, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Χέλσινγκμποργκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ολίμπια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Όλσον.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Σίριους το 2019, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού παιχνιδιού για την Σίριους, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά το γεγονός πως η πεισματάρα Χέλσινγκμποργκ δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τρίποντο μακριά από το «Ολίμπια».

Πρόταση: G/G & Over 2,5