Έξι αγωνιστικές χωρίς τρίποντο η Βάρμπεργκ, αλλά στην 9η θέση, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και με «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Χάκεν, προσπαθεί να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη τριάδα.

Έξι αγωνιστικές όπως προαναφέρθηκε χωρίς τρίποντο για την Βάρμπεργκ, με επιτυχία πάντως, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, το 3-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σίριους. Κυρίαρχος η Σίριους στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο πέρα των δύο τερμάτων της, στο ένατο και το τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, είχε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Προσωρινή πάντως, ενδιάμεσα αυτών η ισοφάριση της Βάρμπεργκ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με γυριστό, εντός περιοχής σουτ του Σλεμάνι (26΄), ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων για την Σίριους, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, τα ηνία του ματς στην Βάρμπεργκ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, καθώς η Σίριους έσβησε αδικαιολόγητα τις μηχανές, πιστεύοντας ίσως πως είχε τελειώσει το ματς. Η μείωση του σκορ αρχικά από τον Σαντίκου (φωτό) στο εβδομήντα, τρεις σπουδαίες ευκαιρίες μάλιστα στην συνέχεια για την Βάρμπεργκ, η οποία όμως δεν παρέδωσε τα όπλα, «κλέβοντας» τον βαθμό με εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ του Σλεμάνι στο ενενήντα. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βάρμπεργκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον δεξιό μπακ – χαφ Λίντνερ.

Στην αντίπερα όχθη, πραγματικό πισωγύρισμα για την Χάκεν το εντός 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Κάλμαρ, καθώς όχι μόνο γνώρισε την πρώτη της ήττα στο γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και γιατί πέταξε τρεις πολύτιμους βαθμούς, την ώρα που είχε πλησιάσει σε απόσταση βολής από την πρώτη τριάδα. Σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο του ματς με την Κάλμαρ η Χάκεν, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να ανοίξουν το σκορ (11΄), αλλά και να αγγίξουν στην συνέχεια δύο φορές το 0-2. Βελτιωμένη πάντως η Χάκεν στην επανάληψη, αλλά ταυτόχρονα και άστοχη, με την αντίπαλο της μάλιστα να «καθαρίζει» ουσιαστικά, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χάκεν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη «Μπραβίντα Αρένα», ενώ πάγια πλέον η απουσία του 20χρονου μέσου Αλί Γιουσέφ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Βάρμπεργκ.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στο σετ των τιμών στην Χάκεν, από την στιγμή που δεν έχει τρίποντο μακριά από το γήπεδο της, παρά το αρνητικό σερί μάλιστα των γηπεδούχων.