Το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Σουηδίας, βρίσκοντας την Ουμέα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 14η θέση με 10 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους, από την 10η στον βαθμολογικό πίνακα, Έργκριτε.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Ουμέα, η οποία μετά το εντός 1-2 αρχικά από τη Ντάλκουρντ και το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Γιόνσεπινγκ, «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, όντας πλέον οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, καθώς πλεονεκτεί της ισόβαθμης Λιουνγκσκίλε στην διαφορά τερμάτων. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο ματς στην έδρα της Γιόνσεπινγκ, περισσότερες πάντως για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αποδείχθηκαν τελικά πιο αποτελεσματικοί, καθώς λύγισαν την αξιόμαχη Ουμέα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ουμέα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Λίντμαρκ.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενα εντός έδρας τρίποντα για Έργκριτε, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1), αρχικά με την Βαστέρας και στην συνέχεια την προηγούμενη αγωνιστική με την Τρέλεμποργκ, με την ομάδα του Γκέτεμποργκ στο +2 πλέον από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Ανατροπή στο ματς με την Βαστέρας, στο οποίο μέχρι το εβδομηκοστό όγδοο λεπτό ήταν πίσω στο σκορ, ενώ πιο εύκολη η επικράτηση της στο ματς με την Τρέλεμποργκ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς μετά το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, ακόμα και μετά τη μείωση του σκορ από την αντίπαλο της στο πενήντα. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Έργκριτε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ούλεβι», ενώ με πρόβλημα ο μέσος Βέντε.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ουμέα.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μονομαχούν δύο απρόβλεπτες και με τον ίδιο ακριβώς στόχο, ομάδες.