Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη νεοφώτιστη Ασάνε στην 5η θέση και με στόχο λογικά να παραμείνει στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που η ουραγός Χαμ Καμ είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και με στόχο φυσικά να καταφέρει να σπάσει το ρόδι.

Επικράτηση με 3-0 στην έδρα της Ουλενσάκερ, με την Ασάνε όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να ανεβαίνει ταυτόχρονα στην 5η θέση όπως προαναφέρθηκε του βαθμολογικού πίνακα. Τα δύο τέρματα του Ούνταλ στο πρώτο ημίχρονο (15΄, 42΄) αυτά που «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς στην έδρα της Ουλενσάκερ, ενώ πανηγυρικός τόνος στην επικράτηση της Ασάνε, δέκα λεπτά πριν το φινάλε όταν και διαμορφώθηκε το τελικό 3-0. Είχαν προηγηθεί, το 0-0 στην έδρα της ΚΦΟΥΜ και το 0-1 φιλοξενώντας την Τρόμσο, όπου λύγισε από την πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μία νίκη (Λίλεστρομ 3-1) και τρεις ήττες (Σόγκνταλ 1-4, Ρανχάιμ 0-3, Τρόμσο 0-1) για την Ασάνε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ήττα με 2-4 στην έδρα της Σόγκνταλ, με την Χαμ Καμ κολλημένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αδυνατώντας, παρά τις φιλότιμες της προσπάθειες, να σηκώσει κεφάλι. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Σόγκνταλ στο μεταξύ τους ματς, καθώς άνοιξε το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό, με την Χαμ Καμ όμως να συνέρχεται από το αρχικό σοκ, ισοφαρίζοντας στο τριάντα έξι, με ένα εντός περιοχής ξερό σουτ του Ένκερουντ. Σε παθητικό ρόλο πάντως η Χαμ Καμ στο δεύτερο ημίχρονο, βλέποντας την ανώτερη Σόγκνταλ να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων, στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Χαμ Καμ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδόντα εννέα, με διαγώνιο, εκτός περιοχής σουτ του Μάτλαντ, με το κερασάκι στην τούρτα όμως για την Σόγκνταλ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία ισοπαλία (Ουλενσάκερ 2-2) και τρεις ήττες (Λίλεστρομ 0-2, Γιερβ 2-3, Σόγκνταλ 2-4) για την Χαμ Καμ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 2018, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ασάνε.

Εκ πρώτης όψεως η τιμή που συνοδεύει τον «άσο», καθαρά βάσει βαθμολογικών δεδομένων, δείχνει ελκυστικός. Παρόλα αυτά, τρεις ήττες για την Ασάνε στο γήπεδο της σε τέσσερα ματς, ανεξάρτητα αν προήλθαν από την πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ απέναντι της ένας αντίπαλος με άγνοια κινδύνου, ο οποίος μάλιστα βρίσκει δίχτυα, παρά το γεγονός πως δεν έχει καταφέρει ακόμα να σπάσει το ρόδι.