Ένα από τα ματς που ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας, καθώς η 10η στον βαθμολογικό πίνακα Γκρόρουντ θα προσπαθήσει να είναι η πρώτη ομάδα που θα βάλει τέλος στο εντυπωσιακό νικηφόρο σερί και φυσικά στο απόλυτο της πρωτοπόρου Τρόμσο.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 στην έδρα της Στρόμεν, με την Γκρόρουντ μάλιστα «θύμα» ανατροπής, αδυνατώντας να δώσει συνέχεια στο μικρό σερί της, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί το εκτός 1-1 με την Οϊγκάρντεν και το 3-1 φιλοξενώντας την Ουλενσάκερ, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή. Πιο απειλητική η Γκρόρουντ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Στρόμεν, στο οποίο βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ με κοντινό πλασέ του Χριστόφ και στο οποίο πάντως είδε την αντίπαλο της να έχει δοκάρι, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα, λίγο πριν το 1-0. Αδικαιολόγητη πάντως η καθίζηση της στην επανάληψη, δίνοντας την δυνατότητα στην Στρόμεν όχι μόνο να πάρει τα ηνία του ματς, αλλά να πραγματοποιήσει με δύο τέρμα στο πενήντα δύο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την ανατροπή. Δύο νίκες (Σόγκνταλ 3-1, Ουλενσάκερ 3-1) και ισάριθμες ήττες (Λίλεστρομ 0-1, Γιερβ 0-3) για την Γκρόρουντ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επίδειξη δύναμης από την Τρόμσο, η οποία με το επιβλητικό 5-0 φιλοξενώντας την Σάντνες, πανηγύρισε την όγδοη νίκη της, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ στο ματς με την Σάντνες, δείγμα του πλουραλισμού που υπάρχει στην Τρόμσο, η οποία μάλιστα είχε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, καθώς δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, όταν προηγήθηκε 3-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄). Τρεις νίκες (Κονγκσβίνγκερ 2-0, Ρανχάιμ 2-1, Ασάνε 1-0) για την Τρόμσο, σε ισάριθμα ματς μακριά από το «Αλφχάιμ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Γκρόρουντ.

Όσο φιλότιμη και αν είναι σαν ομάδα η Γκρόρουντ, το σημερινό ματς θα κριθεί καθαρά από την διάθεση που θα δείξουν οι παίκτες της Τρόμσο, οι οποίοι για την ώρα δείχνουν πως θέλουν και νίκες με μεγάλα σκορ αλλά και να δώσουν συνέχεια φυσικά στο απόλυτο.