Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Κονγκσβίνγκερ στην προτελευταία θέση με 5 βαθμούς, δύο λιγότερους, από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο. Στόχος των γηπεδούχων το δεύτερο φετινό τους τρίποντο μετά από αυτό της πρεμιέρας, την στιγμή που η Στρόμεν θα μείνει ευχαριστημένη και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Γιερβ, με την Κονγκσβίνγκερ να αδυνατεί να φτάσει στην δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, παρά το γεγονός πως άξιζε κάτι περισσότερο στο συγκεκριμένο ματς, από τον ένα βαθμό. Πίσω στο σκορ η Κονγκσβίνγκερ στο ματς στην έδρα της Γιερβ στο τρίτο μόλις λεπτό, ανεβάζοντας όμως στην συνέχεια την απόδοση της, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες τόσο πριν όσο και μετά το γκολ της ισοφάρισης στο πενήντα πέντε. Μοναδικό τρίποντο, το δραματικό 3-2 της πρεμιέρας στην έδρα της ουραγού Χαμ Καμ, όπου κατάφερε με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή, ενώ μέχρι το ενενήντα ήταν 1-2 πίσω στο σκορ. Μία ισοπαλία (Οϊγκάρντεν 1-1) και δύο ήττες (Τρόμσο 0-2, Γκρόρουντ 0-1) για την Κονγκσβίνγκερ, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την Γκρόρουντ, με την Στρόμεν όχι μόνο να πραγματοποιεί με το αποτέλεσμα την ανατροπή, αλλά να βρίσκεται πλέον, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης, «σβήνοντας» ουσιαστικά και το -3 με το οποίο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα. Σε παθητικό ρόλο η Στρόμεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκρόρουντ, σημειώνοντας πάντως, πως λίγο πριν το 0-1 του τριακοστού πρώτου λεπτού, είχε δοκάρι, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Ανώτερη πάντως στην επανάληψη, όπου όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει στο πενήντα δύο, αλλά να ρίξει στο καναβάτσο την αντίπαλο της, με κοντινό πλασέ του Μπιέρκερ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία ισοπαλία (Ράουφος 1-1) και τρεις ήττες (Ουλενσάκερ 0-4, Τρόμσο 0-1, Στιόρνταλς Μπλινκ 1-2) για την Στρόμεν, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κονγκσβίνγκερ, μία για την Στρόμεν και πέντε ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Γκιέμσελουντ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», εκτιμώντας πως η προβληματική μακριά από το γήπεδο της Στρόμεν, προσφέρεται ως αντίπαλος στην Κονγκσβίνγκερ, ώστε να επιστρέψει μετά από καιρό στα τρίποντα.