Το ματς που ανοίγει χρονικά την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου στο πρωτάθλημα της Σουηδίας, βρίσκοντας την Έρεμπρο στην 10η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η πρωταθλήτρια Τζουργκάρντεν είναι στην 3η και το -8 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μάλμε.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Έρεμπρο στο φινάλε του 1ου γύρου και στο ματς στην έδρα της Μάλμε, στο οποίο πάντως ζόρισε αρκετά την πρωτοπόρο της κατηγορίας, στην ήττα με 1-2 στη μεταξύ τους μονομαχία. Κυρίαρχος η Μάλμε στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, με την Έρεμπρο όμως μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εντυπωσιακή κεφαλιά του Λάρσον, στο εικοστό έβδομο λεπτό. Η εξέλιξη του ματς πάντως, θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη για την Έρεμπρο, αν ο Μπεσάρα ήταν πιο εύστοχος σε κοντινό σουτ στο τριάντα οκτώ, με τη Μάλμε ακολούθως να την «τιμωρεί» ουσιαστικά στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Πιο απειλητική στην συνέχεια η Έρεμπρο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να πάρει τίποτα από το συγκεκριμένο ματς, καθώς η Μάλμε πραγματοποίησε την ανατροπή, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα δύο. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Έρεμπρο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Μάρτενσον.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 2-1 φιλοξενώντας τη Μιάλμπι, με την πρωταθλήτρια Σουηδίας Τζουργκάρντεν όχι μόνο να πραγματοποιεί την ανατροπή στο συγκεκριμένο ματς, αλλά να σκαρφαλώνει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο φινάλε του 1ου γύρου. Πιο απειλητική η Τζουργκάρντεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μιάλμπι, με το 0-1 όμως από την αντίπαλο της στο εικοστό ένατο λεπτό, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Παρόλα αυτά, δύο κοντινές κεφαλιές από τους Κούγιοβιτς στο πενήντα ένα και του Αουγκούστινσον στο εξήντα τέσσερα, έφεραν την ανατροπή και έδωσαν στην πρωταθλήτρια Σουηδίας ένα, βάσει εικόνας, απόλυτα δίκαιο τρίποντο. Τέσσερις νίκες και τρεις ήττες για την Τζουργκάρντεν, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Ακολουθεί επίσης, η εκτός έδρας μονομαχία με την Φερεντσβάρος, για τον 1ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ (2021).

Προϊστορία: Μία νίκη για την Έρεμπρο, επτά για την Τζουργκάρντεν και μία ισοπαλία, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη. Χαρακτηριστικό, πως η μοναδική νίκη της Έρεμπρο είναι το 1-0 του 2010, με την Τζουργκάρντεν στην συνέχεια να πανηγυρίζει επτά νίκες στα οκτώ επόμενα τους ματς, με εξαίρεση το 1-1 του 2018.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη Τζουργκάρντεν, παρά την καλή προϊστορία που έχει την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Έρεμπρο.