Ένα εκ των τριών ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντάλκουρντ οριακά πάνω από την γραμμή των μπαράζ παραμονής, την στιγμή που με νίκη η Χάλμσταντ θα πιάσει στην κορυφή την πρωτοπόρο Ντέγκερφορς, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Γιόνσεπινγκ, με το οποίο η Ντάλκουρντ «υποχώρησε» στην 11η θέση, όντας πλέον, οριακά όπως προαναφέρθηκε πάνω από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Πίσω στο σκορ η Ντάλκουρντ στο ματς στην έδρα της Γιόνσεπινγκ στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (46΄), καταφέρνοντας πάντως να ισοφαρίσει στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Παρόλα αυτά, με άδεια χέρια στο φινάλε στο συγκεκριμένο ματς, καθώς είδε τους γηπεδούχους να βρίσκουν για δεύτερη φορά το δρόμο για τα δίχτυα, στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Ντάλκουρντ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, εύκολο 2-0 φιλοξενώντας την Έστερ, με την Χάλμσταντ όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να διατηρείται ταυτόχρονα στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το 1-0 στο ματς με την Έστερ από τον Γκανέζο επιθετικό Σαντάτ, στο εικοστό πέμπτο λεπτό, ενώ το 2-0 στο εξήντα εννέα από τον Κουρτουλούς, με την Χάλμσταντ να παίζει όσο χρειάζεται για να φτάσει στο πολύτιμο για αυτή τρίποντο, χωρίς μάλιστα να κινδυνεύσει ιδιαίτερα από την αντίπαλο της. Τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες για την Χάλμσταντ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αμυντικός Κουρτουλούς.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντάλκουρντ, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), το 2016 και το 2018, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χάλμσταντ.

Να πω την αλήθεια, πρώτη μου σκέψη την ώρα της συγγραφής του άρθρου, ήταν το «διπλό». Παρόλα αυτά, απρόβλεπτη η Χάλμσταντ, ενώ ομάδα που βρίσκει δίχτυα η Ντάλκουρντ, έχοντας ενεργητικό οκτώ γκολ στα έξι τελευταία της ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος, επιλέγοντας τελικά ειδικό στοίχημα τερμάτων.