Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Λάχτι να έρχεται από τρεις σερί ισοπαλίες, στοχεύοντας σε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα, με το οποίο θα βρεθεί στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που με νίκη η πρωταθλήτρια Κουόπιο, θα μειώσει σε δύο βαθμούς την απόσταση που την χωρίζει από την πρωτοπόρο Ελσίνκι.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες όπως προαναφέρθηκε για τη Λάχτι, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), με πρώτη στην έδρα της Χάκα, την περασμένη εβδομάδα σε αυτή της Μάριεχαμν και ενδιάμεσα αυτών φιλοξενώντας την Ίντερ Τούρκου. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μάριεχαμν, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για τη Λάχτι, η οποία κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ, με πλασέ του Κουνίνγκας από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο εικοστό έκτο λεπτό. Το 2-0 ακολούθως από κοντινό πλασέ του Χάμπο στο πενήντα πέντε, ενώ σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια για τη Λάχτι στο τελευταίο ημίωρο, στο οποίο όμως η Μάριεχαμν με δύο δικά της γκολ, κόντρα στην ροή του αγώνα, «τιμώρησε» την αδυναμία των φιλοξενούμενων να φτάσουν σε ένα τρίτο τέρμα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λάχτι, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος από το Τόγκο, Ενινφούλ.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Κουόπιο, με το πρώτο εξ αυτών στην έδρα της Χάκα (4-2) και τα τρία επόμενα εντός για την πρωταθλήτρια Φινλανδίας, με 2-1 σε βάρος της Μάριεχαμν, 3-1 με την Τούρκου, ενώ 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική με την ουραγό Ροβανιέμι. Κυρίαρχος η Κουόπιο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την αδύναμη Ροβανιέμι, με το 1-0 με κοντινή κεφαλιά του Βραζιλιάνου επιθετικού Ράνγκελ στο τριάντα και το 2-0 με ατομική προσπάθεια και εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Νιγηριανού μέσου Σάλε. Με το πόδι στο γκάζι μάλιστα η πρωταθλήτρια Φινλανδίας και στην επανάληψη, βρίσκοντας τελικά και τρίτη φορά δίχτυα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Κουόπιο, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γκανέζος μέσος Αντζέι-Μπόατενγκ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Λάχτι, τέσσερις για την Κουόπιο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με 2-2 για την πάντα υπολογίσιμη Λάχτι, ενώ από νικηφόρο σερί η Κουόπιο, με τη μεταξύ τους μονομαχία να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.

Πρόταση: G/G & Over 2,5