Σε ρόλο φαβορί η Χάκεν φιλοξενώντας την Σίριους, ψάχνοντας το πέμπτο της συνεχόμενο τρίποντο, με το οποίο όχι μόνο θα εδραιωθεί στην 2η θέση, αλλά θα μειώσει ταυτόχρονα στους τέσσερις βαθμούς την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο Μάλμε.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Χάκεν, με δύο νίκες αρχικά σε βάρος της Βάρμπεργκ, με 3-1 στην έδρα της αντιπάλου της και 2-1 εντός, ενώ δύο «διπλά» ακολούθως, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), σε βάρος της Νόρκεπινγκ και την προηγούμενη αγωνιστική με την ΑΪΚ. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την ΑΪΚ, πιο σημαντικές πάντως για την Χάκεν, η οποία αποδείχθηκε τελικά και πιο αποτελεσματική, με το γκολ που έκανε την διαφορά, από εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ίρανταστ, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Χάκεν, σε εννέα ματς στη «Μπραβίντα Αρένα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 0-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Βάρμπεργκ, με το αποτέλεσμα αυτό να βάζει τέλος στο μικρό νικηφόρο σερί της 7ης πλέον στον βαθμολογικό πίνακα, Σίριους, καθώς είχαν προηγηθεί, οι δύο νίκες με την Χέλσινγκμποργκ (3-1, 2-1) και το εντός 3-1 σε βάρος της Χάμαρμπι. Πιο απειλητική η Σίριους στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Βάρμπεργκ, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε γκολ, την υπεροχή και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Βάρμπεργκ να παίρνει τα ηνία του ματς και να είναι σαφώς πιο αποτελεσματική από την Σίριους, «καθαρίζοντας» με δύο τέρματα στο εξηκοστό έβδομο και το εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σίριους, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Χέλμποργκ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χάκεν και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σίριους, με 2-1 το 2018, 4-1 το 2019, ενώ 2-2 το 2017.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το momentum αλλά και το κίνητρο της Χάκεν να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την πρωτοπόρο Μάλμε, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει η υπολογίσιμη Σίριους.