Στο Κίεβο η πρώτη χρονικά νοκ άουτ αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με την κυπελλούχο Ουκρανίας, Ντιναμό Κιέβου να φιλοξενεί την Άλκμααρ.

Νοκ άουτ αναμέτρηση όπως προαναφέρθηκε, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί επίσης, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ, αλλά σε διπλά εκεί ματς, με τη νικήτρια του ζευγαριού Γάνδη – Ραπίντ Βιέννης, οι οποίες αναμετρώνται λίγες ώρες αργότερα στο Βέλγιο.

Απευθείας στον 3ο προκριματικό γύρο της φετινής διοργάνωσης η Ντιναμό, με την ομάδα του Κιέβου μάλιστα να έχει το αβαντάζ πως είναι γηπεδούχος στην σημερινή νοκ άουτ μονομαχία της με την Άλκμααρ. Εντός συνόρων, στην σκιά της Σαχτάρ Ντόνετσκ για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια, με την αντίπαλο της μάλιστα να κάνει περίπατο στο περσινό πρωτάθλημα, καθώς η μεταξύ τους απόσταση στο φινάλε ήταν 23 βαθμοί. Παρόλα αυτά, η Ντιναμό Κιέβου δεν έμεινε με άδεια χέρια, καθώς κατέκτησε, έστω και με αρκετό ζόρι το κύπελλο, επικρατώντας της Βόρσκλα στον τελικό στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ επικράτησε και 3-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ σε αυτόν του Σούπερ Καπ. Τέσσερις βαθμοί επίσης για την ομάδα του 75χρονου πλέον Ρουμάνου, Μιρσέα Λουτσέσκου, σε δύο ματς στο φετινό πρωτάθλημα, με 4-1 στην εκτός έδρας πρεμιέρα της με την Ολίμπικ Ντόνετσκ, αλλά με αποτυχία σίγουρα το 0-0 που ακολούθησε την Παρασκευή που μας πέρασε φιλοξενώντας τη Ντέσνα. Αμφίβολοι για σήμερα, ο δεξιός ακραίος αμυντικός Καραφάεφ και ο αριστερός μπακ Τίμτσουκ.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 3-1 στον προηγούμενο γύρο φιλοξενώντας την Πλζεν, με την Άλκμααρ να πανηγυρίζει την πρόκριση στην παράταση με τα δύο τέρματα του 23χρονου Ισλανδού επιθετικού, Γκούντμουντσον, μετά πάντως το δραματικό φινάλε στην κανονική διάρκεια του μεταξύ τους ματς. Πιο συγκεκριμένα, μπροστά στο σκορ οι Τσέχοι στο εβδομήντα οκτώ, με την ολλανδική ομάδα όμως να ισοφαρίζει με πέναλτι του Κόοπμαϊνερς, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτό ήταν μάλιστα και το μοναδικό επίσημο ματς για τη νέα χρονιά, καθώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το φετινό πρωτάθλημα στην Ολλανδία. Διακοπή επίσης στο περσινό, χωρίς να υπάρχει πρωταθλητής, παρά το γεγονός πως η Άλκμααρ μοιραζόταν την κορυφή με τον Άγιαξ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού νοκ άουτ προκριματικού.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και το 2011, στην φάση των ομίλων τότε του Γιουρόπα Λιγκ, με Ντιναμό νικήτρια τόσο στο Κίεβο (2-0) όσο και στο ματς στην Ολλανδία (2-1).

Ο παράγοντας έδρα, δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην κυπελλούχο Ουκρανίας, Ντιναμό Κιέβου. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς και η ολλανδική ομάδα είναι υπολογίσιμος αντίπαλος.