Στο ουδέτερο «Γιώργος Καραπατάκης» της Λάρνακας η νοκ άουτ αναμέτρηση του 3ου προκριματικού γύρου ανάμεσα στην Καραμπάγκ και τη Μόλντε, σημειώνοντας, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ με τη νικήτρια του ζευγαριού Φερεντσβάρος – Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας επίσης, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για την Καραμπάγκ στον 1ο προκριματικό φιλοξενώντας την Σίλεκς από τα Σκόπια, της οποία επικράτησε 4-0, ενώ εύκολο σχετικά και το 2-1 στην συνέχεια στον 2ο γύρο με την Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία), σε σχέση τουλάχιστον με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα. Ένα ματς, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ στο εξήντα τρία, καθώς εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το πρώτο ημίχρονο και στο οποίο δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, παρά τη μείωση του σκορ από την αντίπαλο της, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Τέσσερις οι βαθμοί της επίσης, στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος του Αζερμπαϊτζάν, ενώ προβληματισμός γενικότερα, για την απόφαση της ΟΥΕΦΑ για την διεξαγωγή του σημερινού ματς στη Λάρνακα, από την στιγμή που στους δύο προηγούμενους γύρους αγωνίστηκε στο Μπακού. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, κανένα απολύτως πρόβλημα και για τη Μόλντε στον 1ο προκριματικό φιλοξενώντας την Κουόπιο, της οποίας επικράτησε 5-0, ενώ ανατροπή ακολούθως στον 2ο γύρο στην Σλοβενία σε βάρος της Τσέλιε, στο 2-1 για την πρωταθλήτρια Νορβηγίας. Εντός συνόρων πάντως, στο φετινό πρωτάθλημα θα αρκεστεί στην 2η θέση, καθώς μετά το πρόσφατο 2-3 στην έδρα της Βίκινγκ, βρέθηκε στο -13 από την πρωτοπόρο και αήττητη, Μπόντο Γκλιμτ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 το 2010 σε βάρος της Ρόζενμποργκ, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της Καραμπάγκ με ομάδα από τη Νορβηγία, ενώ «παρθενικός» αγώνας για τη Μόλντε με αντίπαλο από το Αζερμπαϊτζάν.

Εκτίμηση μου, πως η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες, παρά το γεγονός πως το συγκεκριμένο ματς διεξάγεται όπως προαναφέρθηκε, στο ουδέτερο «Γιώργος Καραπετάκης» της Λάρνακας.