Σπουδαία βαθμολογικά αναμέτρηση στην πρωτεύουσα της Βενεζουέλας, για την 4η αγωνιστική του 8ου ομίλου, ανάμεσα στην Καράκας και τη Λιμπερτάδ, η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί και «τελικός» της 2ης θέσης, από την στιγμή που η Μπόκα Τζούνιορς είναι πρωτοπόρος στο συγκεκριμένο γκρουπ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δύο πρώτες ομάδες των 8 συνολικά ομίλων προκρίνονται στον επόμενο γύρο (φάση των «16»), ενώ οι τρίτες «υποβιβάζονται» ή συνεχίζουν αν προτιμάτε, στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Επτά βαθμοί για τη Μπόκα Τζούνιορς μετά την ολοκλήρωση τριών αγωνιστικών, έξι για τη Λιμπερτάδ, τέσσερις για την Καράκας, ενώ στο μηδέν η απογοητευτική Μεντεγίν.

Σπουδαίο 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο Μεντεγίν σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, με το οποίο η Καράκας όχι μόνο πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην φάση των ομίλων, αλλά μπήκε και πάλι ταυτόχρονα, στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Είχαν προηγηθεί, το 1-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη Μπόκα Τζούνιορς και το 2-3 στην συνέχεια στην Παραγουάη από την σημερινή της αντίπαλο, στο οποίο βρέθηκε 2-1 μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄) και στο οποίο όμως έπεσε στην επανάληψη, «θύμα» ανατροπής. Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις εντός συνόρων, ενώ κανένα απολύτως πρόβλημα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ήττα με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μπόκα Τζούνιορς, με τη Λιμπερτάδ πάντως να διατηρείται στην 2η θέση. Είχαν προηγηθεί, το 2-1 της πρεμιέρας στο Μεντεγίν σε βάρος της ομώνυμης ομάδας και το 3-2 που προαναφέρθηκε φιλοξενώντας την σημερινή της αντίπαλο, όπου πραγματοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, την ανατροπή. Εντός συνόρων, στην 3η θέση του Απερτούρα και στο -6 από την πρωτοπόρο του Απερτούρα, Σέρο Πορτένιο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος επιθετικός, Μπαρέιρο.

Προϊστορία: Τέσσερις ήττες για την Καράκας, σε ισάριθμα ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες της Παραγουάης. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Λιμπερτάδ, στις πέντε προηγούμενες επισκέψεις της στην Βενεζουέλα.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ματς με χαρακτήρα «τελικού», στο οποίο αναμένεται να πέσουν κορμιά.