Στη «ΜΟΛ Αρένα» η νοκ άουτ μονομαχία ανάμεσα στην Φέχερβαρ και την Ρεμς, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ, με τη νικήτρια του ζευγαριού Σταντάρ Λιέγης – Βοϊβοντίνα.

Το σημερινό, θα είναι το τρίτο ματς για την Φέχερβαρ ή Βιντεότον για τους παλαιότερους στην φετινή διοργάνωση, καθώς η πρωτοπόρος του φετινού πρωταθλήματος της Ουγγαρίας ξεκίνησε την ευρωπαϊκή της περιπέτεια από τον 1ο προκριματικό, εκεί πάντως όπου ζορίστηκε αρκετά φιλοξενώντας τη Μποέμιανς. Ισοπαλία με 1-1 στην κανονική διάρκεια αλλά και την παράταση με την ιρλανδική ομάδα, με την Φέχερβαρ όμως να πανηγυρίζει ακολούθως την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι. Επικράτηση με 1-0 ακολούθως στη Μάλτα στον 2ο νοκ άουτ προκριματικό με την Χιμπέρνιανς, με την Φέχερβαρ να επιβεβαιώνει την τίτλο του φαβορί στη μεταξύ τους μονομαχία. Εντός συνόρων, 3-1 φιλοξενώντας την Πούσκας, παραμένοντας στην κορυφή και το +1 από την Φερεντσβάρος, έχοντας πάντως ένα ματς περισσότερο από την πρωταθλήτρια Ουγγαρίας.

Στην άλλη πλευρά, απευθείας στον 2ο προκριματικό γύρο η Ρεμς, εκεί όπου επικράτησε 1-0 στην Γενεύη σε βάρος της τοπικής Σερβέτ, με τέρμα του Κοσοβάρου, Μπερίσα, από το τέταρτο μόλις λεπτό. Σε αντίθεση πάντως με αυτή την ευρωπαϊκή της επιτυχία, σε ρηχά νερά, τουλάχιστον προς ώρας, εντός συνόρων, καθώς έχει ένας μόλις βαθμό στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος. Πιο συγκεκριμένα, 2-2 στην πρεμιέρα στο Μονακό, 0-1 ακολούθως φιλοξενώντας τη Λιλ, εκτός 0-1 στην συνέχεια από την Ανζέ, ενώ 1-2 την Κυριακή στην έδρα της Μετς, λυγίζοντας δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τον Δώνη στην αποστολή, αλλά να μην αγωνίζεται καθόλου σε αυτό το ματς.

Προϊστορία: Δύο νίκες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), σε ισάριθμα ματς για την Φέχερβαρ φιλοξενώντας γαλλικές ομάδες, με πρώτη το 1985 σε βάρος της Παρί και στην συνέχεια το 2018 με τη Μπορντό. Ισοπαλία με 4-4 το πολύ μακρινό 1956 με την ΜΤΚ Βουδαπέστης, στη μοναδική επίσκεψη στο παρελθόν για την Ρεμς στην Ουγγαρία.

Πιο ποιοτική ως ομάδα η σκληροτράχηλη Ρεμς, η οποία έδειξε τα δόντια της στον προηγούμενο γύρο στην Γενεύη με την Σερβέτ. Πρωτοπόρος βέβαια όπως προαναφέρθηκε στην Ουγγαρία η Φέχερβαρ και ένας μόλις βαθμός για την Ρεμς στα τέσσερα πρώτα της ματς εντός συνόρων, σημειώνοντας όμως πως η διαφορά ανάμεσα στα δύο πρωταθλήματα, είναι πάρα πολύ μεγάλη.