Στο «Μεντιθορόθα» της Βιτόρια, το ματς ανάμεσα στην τοπική Αλαβές και την Χετάφε, με το οποίο ανοίγει χρονικά όχι μόνο το σημερινό, αλλά και ολόκληρό το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της La Liga.

Χωρίς βαθμό η Αλαβές στις δύο πρώτες αγωνιστικές, με 0-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη Μπέτις, ενώ 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Γρανάδα. Πίσω στο σκορ η Αλαβές στο ματς στην έδρα της Γρανάδα στο έβδομο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια όχι μόνο να ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χοσέλου στο είκοσι τρία, αλλά να έχει και δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο. Ο νόμος του ποδοσφαίρου πάντως αμείλικτος, όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, με την αντίπαλο της να βρίσκει για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Με πρόβλημα, ο 31χρονος μέσος Πίνα.

Στον αντίποδα, ένα μόλις ματς για την Χετάφε στο νέο πρωτάθλημα, αυτό της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Οσασούνα, στο οποίο η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης επικράτησε με το «επαγγελματικό», τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-0. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο η Χετάφε αποδείχθηκε τελικά πιο αποτελεσματική, καθώς βρήκε δίχτυα με ένα κοντινό, εντός περιοχής διαγώνιο βολέ του Μάτα (φωτό), στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αλαβές και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χετάφε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με την Αλαβές να είναι δεδομένο πως θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ώστε να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας απέναντι πάντως, την πολύ κυνική Χετάφε.