Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Μπαραντάο» του Σαλβαντόρ, με την τοπική Βιτόρια να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει ή και να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η ουραγός Οέστε δίνει με το καλημέρα σχεδόν, μάχη παραμονής.

Ένας μόλις βαθμός για την Βιτόρια σε δύο συνεχόμενα εκτός έδρας ματς που προηγήθηκαν στο πρωτάθλημα, με 0-1 αρχικά στο Μπέλο Οριζόντε από την Κρουζέιρο και 1-1 στην συνέχεια την περασμένη εβδομάδα στο «Αλφρέντο Τζακόνι» με την Ζουβεντούδε. Ένα τραγικό λάθος της αμυντικής γραμμής, αυτό που στοίχησε στην Βιτόρια στο ματς με την Ζουβεντούδε, ή έδωσε αν προτιμάτε την ευκαιρία στην αντίπαλο της να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο εικοστό δεύτερο λεπτό. Σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια και για τις δύο ομάδες, περισσότερες πάντως για την ομάδα του Σαλβαντόρ, η οποία κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ του Βίκο, στο εξηκοστό πρώτο λεπτό. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία για την Βιτόρια, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπαραντάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της ουραγού Οέστε την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κουιαμπά και εντός προγράμματος, η ήττα της από την πρωτοπόρο και μια από τις καλύτερες γενικότερα, ομάδες της 2ης κατηγορίας. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την ανώτερη και πιο αποτελεσματική στο μεταξύ τους ματς Κουιαμπά στο εικοστό πρώτο λεπτό, ενώ το τρίτο τέρμα της πρωτοπόρου της 2ης κατηγορίας στο ογδόντα έξι, σημειώνοντας πάντως, πως η Οέστε πέταξε ουσιαστικά λευκή πετσέτα στο εβδομήντα τρία, χρονικό σημείο που ο Μαζίνιο αστόχησε σε πέναλτι. Δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Οέστε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα Μπαρουερί», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Λουάν.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Βιτόρια το 2019, ενώ 1-1 το 2015, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Οέστε.

Δεδομένο πως η Βιτόρια θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ώστε να παραμείνει ανταγωνιστική στη μάχη της ανόδου, καθώς μακριά από το «Μπαραντάο» χάνει αρκετή από την δύναμη της και δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τρίποντο. Μπορεί να μην πείθει βέβαια γενικότερα, αλλά η ουραγός Οέστε είναι θεωρητικά, αντίπαλος στα μέτρα της.