Στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε το τρίτο χρονικά ματς του Σαββατιάτικου προγράμματος, βρίσκοντας την Ατλέτικο Μινέιρο στην κορυφή και στο +1 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ιντερνασιονάλ, μάλιστα με ένα αγώνα λιγότερο και την Γκρέμιο αρκετά πίσω, στην 12η θέση και το -8 από την σημερινή της αντίπαλο.

Σπουδαίο 4-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην Γκοϊανία σε βάρος της τοπικής Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, το οποίο συνάρτηση της ήττα της Ιντερνασιονάλ στην έδρα της Φορταλέζα, έφερε την Ατλέτικο Μινέιρο στην κορυφή. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως η ομάδα του Μπέλο Οριζόντε, είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα, που δεν έχει ισοπαλία, μετά από 10 αγωνιστικές (7-0-3). Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο μεταξύ τους ματς στο είκοσι ένα, το 1-1 στην συνέχεια με πέναλτι του Κένο στο πενήντα τρία, με την ομάδα της Γκοϊανίας όμως, να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, δύο λεπτά αργότερα. Καταιγιστική πάντως η Ατλέτικο Μινέιρο στο τελευταίο ημίωρο, με το 2-2 με κοντινό πλασέ του Ναθάν στο εξήντα, ενώ δύο γκολ από τον Κένο στην συνέχεια, ο οποίος μάλιστα είχε ενδιάμεσα αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με το 3-2 με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ στο εξήντα πέντε και το 4-2 με κεφαλιά ψαράκι στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Χαλάρωση πάντως για την Ατλέτικο Μινέιρο στο φινάλε, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Γκοϊανίας να βρει για τρίτη φορά το δρόμο για τα δίχτυα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε ισάριθμα εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ισοπαλίες για την Γκρέμιο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), με πρώτη εξ αυτών με την Φορταλέζα και στην συνέχεια την περασμένη εβδομάδα με την Παλμέιρας. Κοινό σημείο σε αυτά τα δύο ματς, πως η Γκρέμιο βρέθηκε πίσω στο σκορ, σώζοντας μάλιστα τον βαθμό της ισοπαλίας την προηγούμενη αγωνιστική με την Παλμέιρας, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε αντίθεση επίσης με την σημερινή της αντίπαλο που δεν έχει ισοπαλία, αυτή και η Μποταφόγκο έχουν τις περισσότερες, επτά τον αριθμό. Ακολούθησε, την Τετάρτη που μας πέρασε, το πολύτιμο 1-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Ιντερνασιονάλ για το Κόπα Λιμπερταδόρες, το οποίο έδωσε στην Γκρέμιο αβαντάζ έναντι του σπουδαίου βαθμολογικά ματς της προτελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων που έχει μεσοβδόμαδα, φιλοξενώντας την Κατόλικα. Μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες για την Γκρέμιο, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το Πόρτο Αλέγκρε, ενώ με πρόβλημα, οι μέσοι Ζεάν Πιερ και Μαϊκόν, σημειώνοντας επίσης, πως αναμένονται αλλαγές, λόγω του ματς που ακολουθεί με την πρωταθλήτρια Χιλής, Κατόλικα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, έξι για την Γκρέμιο και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπέλο Οριζόντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Προβάδισμα στην Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία όχι μόνο είναι πλήρης, αλλά έχει και περισσότερες μέρες ξεκούρασης, σε σχέση με το γεμάτο πρόγραμμα της Γκρέμιο, που θα παίξει σήμερα το πέμπτο της ματς σε διάστημα περίπου 15 ημερών, καθώς έχει υποχρεώσεις φυσικά και στο Κόπα Λιμπερταδόρες.