Ντέρμπι κορυφής στο «Ελέντα», με την πρωτοπόρο Μάλμε να φιλοξενεί την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Χάκεν, σημειώνοντας πως η απόσταση των δύο ομάδων είναι έξι βαθμοί, αλλά με ένα αγώνα λιγότερο για τους φιλοξενούμενους.

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Μάλμε, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Νόρκεπινγκ, με θετικό πάντως για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, πως διατηρήθηκε στο +6 από την σημερινή της αντίπαλο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο. Πολύ πιο απειλητική και με σημαντικές ευκαιρίες η Νόρκεπινγκ στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο μεταξύ τους ματς, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, όπου η Μάλμε όχι μόνο πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά είχε και ένα δοκάρι πέρα του 1-0 του πεντηκοστού λεπτού, από το κοντινό πλασέ του Μπρόρσον. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό της σερί, καθώς είδε την αντίπαλο της να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα, στο ενενήντα. Ξέσπασμα πάντως στην συνέχεια για την ομάδα του 44χρονου Δανού, Τζον Νταλ Τόμασον, καθώς επικράτησε 5-0 στο «Ελέντα» της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα φιλοξενήσει την Γρανάδα, σημειώνοντας πως η μεταξύ τους μονομαχία είναι νοκ άουτ. Επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για τη Μάλμε, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ελέντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Δανός στόπερ, Νίλσεν.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της ισόβαθμης Έλφσμποργκ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να αλληλοεξουδετερώνει ουσιαστικά τις δύο ομάδες, καθώς δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη νέα απώλεια βαθμών της Μάλμε, ώστε να μειώσουν φυσικά την απόσταση που τις χωρίζει από την κορυφή. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στην έδρα της Έλφσμποργκ, η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ στο είκοσι τέσσερα, με το 1-1 όμως για την πεισματάρα Χάκεν στο ενενηκοστό λεπτό, με περίτεχνο πλασέ του Χάμαρ. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χάκεν, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μάλμε, ισάριθμες για την Χάκεν και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ελέντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μάλμε, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που έχει απέναντι στην επικίνδυνη και 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Χάκεν, ειδικότερα όταν ακολουθεί η σπουδαία αναμέτρηση στο «Ελέντα» με την Γρανάδα.