Στο «Σάο Ζανουάριο» του Ρίο, το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Βάσκο να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 3η θέση, την στιγμή που η Μπραγκαντίνο προσπαθεί να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα από την ομώνυμη ομάδα, σε ένα ματς στο οποίο η Βάσκο είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα, από πέναλτι στο ενενηκοστό λεπτό. Νωρίτερα, κυρίαρχος η Βάσκο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο είχε σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Ακολούθησε για την Βάσκο, το εντός 0-0 με τη Μποταφόγκο και ο αποκλεισμός της στον 4ο γύρο του κυπέλλου, καθώς είχε ηττηθεί με 0-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην έδρα της αντιπάλου της. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Βάσκο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 4-2 φιλοξενώντας την Σεαρά, με τη Μπραγκαντίνο όχι μόνο να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα, έστω και αν δεν κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά να επιστρέφει ταυτόχρονα στα τρίποντα μετά από επτά αγωνιστικές. Μπροστά στο σκορ η Μπραγκαντίνο στο ματς με την Σεαρά στο τέταρτο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Λέο Ορτίς, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της στο είκοσι. Παρόλα αυτά, η χαρά της Σεαρά κράτησε πολύ λίγο, καθώς ο Μπρούνο Τουμπαράο ήταν αυτός που τρία λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Μπραγκαντίνο, ενώ το 3-1 από τον Αλεράντρο στο σαράντα πέντε, έβαλε τέλος ουσιαστικά στο ματς. Το κερασάκι στην τούρτα στην συνέχεια από τον Λούκας Εβανγκελίστα στο εξήντα τρία, ενώ το τελικό 4-2 από την Σεαρά ένα λεπτό πριν το φινάλε. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραγκαντίνο, σε έξι ματς στο «Μπραζιλεϊράο» μακριά από το «Ναμπιζάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ρικάρντο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Βάσκο το 2016, ενώ 2-2 το 2014, σε δύο ματς τη τελευταία δεκαετία στο «Σάο Ζανουάριο» με τη Μπραγκαντίνο.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Σάο Ζανουάριο» η Βάσκο, αλλά απρόβλεπτη ταυτόχρονα το τελευταίο διάστημα, την στιγμή που υπάρχει απέναντι τητης αξιόμαχη, παρά το ότι δεν έχει ακόμα τρίποντο μακριά από το γήπεδο της, Μπραγκαντίνο.