Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Κάλμαρ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην προτελευταία θέση και με πλάτη μόνο την ουραγό Φάλκενμπεργκ, την στιγμή που η Βάρμπεργκ, η οποία έρχεται από δύο σερί ήττες, είναι 11η στον βαθμολογικό πίνακα και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Σπουδαίο 2-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Ούλεβι» σε βάρος της κυπελλούχου Σουηδίας, Γκέτεμποργκ, με το οποίο η Κάλμαρ όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από επτά αγωνιστικές, αλλά πήρε ταυτόχρονα μεγάλη ανάσα, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη. Πιο απειλητική η Κάλμαρ στο ματς στο «Ούλεβι», με το 1-0 από αυτογκόλ των γηπεδούχων στο σαράντα και το 2-0 με ατομική προσπάθεια και εκτός περιοχής σουτ του Μάγκνουσον στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό, ενώ χαλάρωση μόνο προς το φινάλε, όπου ήρθε και η μείωση του σκορ από την Γκέτεμποργκ στις καθυστερήσεις. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κάλμαρ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενες ήττες και προβληματισμός για την Βάρμπεργκ, καθώς ήρθαν από ομάδες της επικίνδυνης ζώνης, με 0-2 αρχικά στην έδρα της ουραγού Φάλκενμπεργκ, ενώ 1-3 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ. Το 1-0 στο ματς με την Χέλσινγκμποργκ στο δωδέκατο λεπτό, με προβολή του Νούρλιν σε άδειο σχεδόν τέρμα, μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων, με το σοκ όμως για την Βάρμπεργκ να έρχεται στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όπου είδε την αντίπαλο της να πραγματοποιεί από το πουθενά, με δύο τέρματα, την ανατροπή (41΄, 45΄). Μια εξέλιξη που έκρινε ουσιαστικά το ματς, καθώς η Βάρμπεργκ όχι μόνο δεν κατάφερε να συνέλθει στην επανάληψη, αλλά έδωσε την δυνατότητα στην Χέλσινγκμποργκ να ψάξει και για τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε τελικά, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Βάρμπεργκ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κάλμαρ.

Μία μόλις νίκη για την Κάλμαρ στο γήπεδο της, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να της δείξεις εμπιστοσύνη, παρά το γεγονός πως απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που βγάζει σημάδια αγωνιστικής «κοιλιάς».