Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γαλλίας, με τις ισόβαθμες Τρουά και Κλερμόν, να ψάχνουν το τρίποντο που θα τις φέρει στην 3η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Νιορ.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Οσέρ, με την Τρουά να αδυνατεί να πάρει τον πρώτο ή πρώτους της βαθμούς μακριά από το γήπεδο της. Είχαν προηγηθεί, το εντός 2-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Χάβρης, η επικράτηση με το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την Πο και το 1-2 ενδιάμεσα αυτών στην έδρα της Σοσό. Πικρή γεύση πάντως για την Τρουά στη μονομαχία της με την Οσέρ, καθώς ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά η πιο αποτελεσματική, όπως αποδείχθηκε, αντίπαλος της τα γκολ, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» ουσιαστικά στο πενήντα οκτώ, όταν και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Η μείωση του σκορ ή το γκολ της τιμής αν προτιμάτε, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με προβολή του Τουζγκάρ (φωτό), σε άδειο σχεδόν τέρμα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την Τουλούζ, με την Κλερμόν πλέον με έξι βαθμούς αλλά και αήττητη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Είχαν προηγηθεί, το εντός 0-0 της πρεμιέρας με την Καέν, το 1-1 στην έδρα της Δουνκέρκης και το εκτός 1-0 σε βάρος της Οσέρ. Κυρίαρχος η Κλερμόν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τουλούζ, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο λεπτό, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων και στο οποίο είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, με δέκα παίκτες από το σαράντα δύο, δίνοντας την δυνατότητα στην Τουλούζ να εκμεταλλευτεί στο δεύτερο ημίχρονο το αριθμητικό της πλεονέκτημα, να έχει με την σειρά της ευκαιρίες και να ισοφαρίσει τελικά, στο ογδόντα οκτώ. Τιμωρημένος για σήμερα, ο γκολκίπερ Ντεσμάς.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Τρουά, δύο για την Κλερμόν και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.