Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Πιτουασού» του Σαλβαντόρ, με την τοπική Μπαΐα οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Βάσκο βρίσκεται στην 9η θέση και το -3 από την πρώτη τετράδα.

Ήττα με 1-2 την Κυριακή φιλοξενώντας την Σπορτ Ρεσίφε, με τη Μπαΐα να πετάει στα σκουπίδια, το σπουδαίο 2-1 που είχε προηγηθεί στο Ρίο σε βάρος της Μποταφόγκο, όπου πανηγύρισε το «Ενζενιάο» το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Σε ρηχά νερά η Μπαΐα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σπορτ Ρεσίφε, στο οποίο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ, από πέναλτι στο τεσσαρακοστό λεπτό, ενώ μουδιασμένο το ξεκίνημα της και στην επανάληψη, με το 0-2 από την αντίπαλο της στο πενήντα τέσσερα. Η μείωση του σκορ ακολούθως με κοντινή κεφαλιά του Σαλντάνια στο εβδομήντα επτά, χωρίς όμως κάτι περισσότερο για την φλύαρη Μπαΐα, η οποία «ξύπνησε» αργά. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Μπαΐα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, βαρύ 1-4 την Κυριακή στο Μπέλο Οριζόντε από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο, με θετικό πάντως για την Βάσκο, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Μπενίτες και 1-0 για την Βάσκο στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο στο ένατο μόλις λεπτό, με την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε όμως στην συνέχεια να είναι καταιγιστική, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Με το πόδι στο γκάζι μάλιστα η Ατλέτικο Μινέιρο και στην επανάληψη, χωρίς όμως να καταφέρει να δώσει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτηση της, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Βάσκο, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σάο Ζανουάριο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Αντρέι και ο Αργεντινός επιθετικός, Μπενίτες.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπαΐα, δύο για την Βάσκο και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαλβαντόρ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπή αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.