Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Γκρέμιο στην 15η θέση με 14 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 17η στον βαθμολογικό πίνακα και εντός επικίνδυνης ζώνης, σημερινή της αντίπαλο.

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και το 1-1 στο ντέρμπι μίσους του Πόρτο Αλέγκρε φιλοξενώντας την συμπολίτισσα Ιντερνασιονάλ, με την Γκρέμιο πλέον στην 15η θέση και στο +2 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Αρκετά σκληρό ντέρμπι, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με την Γκρέμιο μπροστά στο σκορ με περίτεχνο πλασέ του Πεπέ στο πενήντα τρία, ενώ η «απάντηση» της Ιντερνασιονάλ με πέναλτι, στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Γκρέμιο, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Μπρούνο Κορτέζ.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Σάο Πάολο, με την Κοριτίμπα πάντως απόλυτα ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τη μοιρασιά των βαθμών. Μπροστά στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόμπσον Φερνάντες, στο έκτο μόλις λεπτό, με την Κοριτίμπα όμως σε παθητικό ρόλο στην συνέχεια, προσπαθώντας να αντέξει στην πίεση της ανώτερης στη μεταξύ τους μονομαχία, Σάο Πάολο. Πολλές ευκαιρίες για την Σάο Πάολο και δικαιολογημένα τα παράπονα της για ένα γκολ που κακώς της ακυρώθηκε, με την Κοριτίμπα όμως να αντέχει, ειδικά μετά το 1-1 από το πέναλτι της αντιπάλου της στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Κοριτίμπα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Γκρέμιο, δύο για την Κοριτίμπα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Πόρτο Αλέγκρε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Απρόβλεπτη αλλά ταυτόχρονα και πολύ ποιοτική ως ομάδα η Γκρέμιο, η οποία έχει την ευκαιρία να επιστρέψει σήμερα στα τρίποντα, καθώς φιλοξενεί ένα αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της.