Στην τελευταία θέση με μόλις πέντε βαθμούς η Ροβανιέμι, την στιγμή που η Λάχτι θα ψάξει σήμερα για το τρίποντο, με το οποίο θα βρεθεί στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Ροβανιέμι την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ελσίνκι και απόλυτα φυσιολογική η ήττα της με 0-4, με το σκορ αυτό μάλιστα, τουλάχιστον βάσει εικόνας και ευκαιριών, να είναι κολακευτικό για την ομάδα του 45χρονου Μίκο Μάνιλα. Σε ρόλο κομπάρσου η Ροβανιέμι στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ελσίνκι, στο οποίο είδε την αντίπαλο της όχι μόνο να πετυχαίνει τρία γκολ, αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Πολύ παθητική μάλιστα η εικόνα της και στην επανάληψη, όπου δέχθηκε άλλο ένα τέρμα, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό και όπου είχε κορυφαίο τον Καμερουνέζο γκολκίπερ, Ντζοκ, ο οποίος ήταν αποκλειστικός υπεύθυνος που το σκορ έμεινε στα επίπεδα του 0-4. Δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ροβανιέμι, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μάριεχαμν, με το οποίο η Λάχτι βρέθηκε στην 7η θέση και σε απόσταση αναπνοής πλέον από την πρώτη εξάδα. Ανώτερη η Λάχτι στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μάριεχαμν, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και στο οποίο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εικοστό λεπτό. Παρόλα αυτά, κυρίαρχος και στην επανάληψη, όπου έψαξε με υπομονή το γκολ, ανατρέποντας την κατάσταση με δύο κοντινά πλασέ του Γάλλου επιθετικού, Ιμπόνγκο (φωτό), στο εξηκοστό δεύτερο και το εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα μάλιστα, από τον Ασενχούν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια φάση όπου ο σκόρερ βρέθηκε μόνος του με το άδειο τέρμα των φιλοξενούμενων, καθώς ο γκολκίπερ της Μάριεχαμν είχε βρεθεί στην περιοχή της Λάχτι, δευτερόλεπτα νωρίτερα, σε εκτέλεση κόρνερ. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Λάχτι, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (3-3-3), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ροβανιέμι, δύο για τη Λάχτι και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Κεσκουσκέντα».

Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με τη Λάχτι να έχει πιο ισχυρό κίνητρο στο σημερινό ματς, καθώς ψάχνει την είσοδο της στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που η ουραγός Ροβανιέμι μόνο με θαύμα θα αποφύγει την τελευταία θέση.