Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Σεϊναγιόεν να ψάχνει την είσοδο της στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Ελσίνκι δίνει μάχη για την 1η θέση με την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια, Κουόπιο.

Πολύτιμο 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Χέλσινγκφορς, με το οποίο η Σεϊναγιόεν βρέθηκε στην 8η θέση και το -2 από την πρώτη εξάδα, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο από την αντίπαλο της που είναι 6η στον βαθμολογικό πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Σεϊναγιόεν στο ματς με την Χέλσινγκφορς από πέναλτι, στο είκοσι έξι, ενώ το 2-0 ένα λεπτό αργότερα, με εντός περιοχής πλασέ του Τζέρβις. Αρκετές ευκαιρίες μάλιστα στην συνέχεια για την Σεϊναγιόεν, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με τη μείωση του σκορ όμως από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα τρία. Παρόλα αυτά, η κεφαλιά ψαράκι του Λέπιστο στο εβδομήντα εννέα διαμόρφωσε το 3-1 και έδωσε τέλος ουσιαστικά στο ματς, με το μόνο που κατάφεραν στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, να μειώσουν στις καθυστερήσεις σε 3-2 και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σεϊναγιόεν, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον Άγγλο μέσο Τζέρβις, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο στον αγώνα με την Χέλσινγκφορς.

Στον αντίποδα, κανένα απολύτως πρόβλημα την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την ουραγό Ροβανιέμι, με την Ελσίνκι να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας της αντιπάλου της, 4-0. Τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο για την Ελσίνκι, με τα δύο εξ αυτών από τον Ρίσκι, στο δέκατο τέταρτο λεπτό και το σαράντα τέσσερα και ενδιάμεσα αυτών αυτό του Σούλερ (φωτό) στο τριάντα πέντε, ενώ ένα ακόμη (78΄) αλλά και αρκετές ευκαιρίες στην επανάληψη, με το 4-0 να φαντάζει «φτωχό). Ακολούθησε ο τελικός του κυπέλλου στο Τούρκου, στην έδρα της τοπικής Ίντερ, στον οποίο η Ελσίνκι επικράτησε 2-0, κατακτώντας για 14η φορά την συγκεκριμένη διοργάνωση. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ελσίνκι, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σεϊναγιόεν, επτά για την Ελσίνκι και μία ισοπαλία, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σεϊναγιόκι, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Ελσίνκι, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, με ειδικό στοίχημα τερμάτων να είναι η επιλογή μου, αποφεύγοντας να μπλέξω με σημείο.