Σε ρόλο φαβορί η πρωταθλήτρια Φλαμένγκο φιλοξενώντας στο θρυλικό «Μαρακανά» την προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα και νεοφώτιστη Μπραγκαντίνο, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στην 1η θέση, έστω και με ένα ματς περισσότερο από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο.

Δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 2-1 φιλοξενώντας την Γκοϊάς, με το οποίο η Φλαμένγκο όχι μόνο πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αλλά απέφυγε ταυτόχρονα το κάζο από την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Γκοϊάς στο δέκατο τρίτο λεπτό, με την Φλαμένγκο όμως να πιέζει ασφυκτικά στην συνέχεια και να έχει σπουδαίες ευκαιρίες, πριν καταφέρει τελικά να ισοφαρίσει, με το κοντινό πλασέ του Πέδρο, στο τριάντα εννέα. Ασφυκτική η πίεση της Φλαμένγκο και στο δεύτερο ημίχρονο, στις αρχές του οποίου είχε και ένα οριζόντιο δοκάρι, με τον Πέδρο τελικά, με πλασέ από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, να νικάει τον εκπληκτικό στο συγκεκριμένο ματς, γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Ταντέου. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φλαμένγκο, σε επτά ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Μαρακανά», ενώ εκτός αποστολής ο Ουρουγουανός μέσος Ντε Αρασκαέτα και ο επιθετικός Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα.

Στην αντίπερα όχθη, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Μπραγκαντίνο, μετά και το 1-2 στην Γκοϊανία από την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με το οποίο η ομάδα της Μπραγάνσα εδραιώθηκε τόσο στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όσο και γενικότερα στην επικίνδυνη ζώνη. Πιο απειλητική η Μπραγκαντίνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο είκοσι και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, οκτώ λεπτά αργότερα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Μπραγκαντίνο να είναι αδικαιολόγητα παθητική, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να πάρει τα ηνία του ματς, να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι και να φτάσει στην ανατροπή στο ενενηκοστό λεπτό. Τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραγκαντίνο, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ναμπιζάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Φλαμένγκο.

Συνδυασμός της επικράτησης της Φλαμένγκο με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, σε σχέση με την χαμηλή τιμή του «άσου».

Πρόταση: 1 & Over 2,5