Με στόχο την επιστροφή στις νίκες η Ακρόπολις, η οποία προέρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, ενώ τρεις σερί νίκες για την Εσκιλστούνα, που βρίσκεται πάντως στο +3 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες όπως προαναφέρθηκε για την Ακρόπολις, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Τρέλεμποργκ, με την ομάδα πάντως του 47χρονου Γιάννη Χριστόπουλου να δείχνει πως χάνει το τρένο των πλέι οφ ανόδου, καθώς «υποχώρησε» στην 5η θέση και το -8 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Γιόνσεπινγκ. Πικρή γεύση πάντως για την Ακρόπολις στο ματς στην έδρα της Τρέλεμποργκ, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πενήντα ένα και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες και οκτώ ισοπαλίες για την Ακρόπολις, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον 32χρονο μέσο Αλμπορνόζ (φωτό).

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 φιλοξενώντας την Έργκριτε, με την Εσκιλστούνα όχι μόνο να πανηγυρίζει το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο, καθώς είχαν προηγηθεί δύο «διπλά», το 3-0 με την Ουμέα και το 3-2 με την Σούντσβαλ, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα βαθμολογική ανάσα, καθώς βρίσκεται πλέον στο +3 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εσκιλστούνα ο Νιγηριανός επιθετικός, Ναμάνι, ο οποίος ήταν αυτός που «καθάρισε» για την ομάδα του στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό και ο οποίος σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς, μετά το ένα τέρμα του με την Σούντσβαλ και τα δύο στο ματς με την Ουμέα. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Εσκιλστούνα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Ακρόπολις το 2011, ενώ 2-1 για την Εσκιλστούνα το 2012, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Στοκχόλμη.

Αήττητη στην έδρα της αλλά ταυτόχρονα και κολλημένη με τις ισοπαλίες η Ακρόπολις, η οποία έχει με διαφορά τις περισσότερες, 13 τον αριθμό από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στην 2η κατηγορία της Σουηδίας, ενώ από νικηφόρο σερί η Εσκιλστούνα, με τη μεταξύ τους μονομαχία να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.