Επιστροφή της La Liga μετά από 15 περίπου μέρες, με το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, ανάμεσα στην Χετάφε και τη Μπαρτσελόνα.

Επτά βαθμοί για την Χετάφε στα τρία πρώτα της ματς στο φετινό πρωτάθλημα, με εντός 1-0 σε βάρος της Οσασούνα, 0-0 στην χώρα των Βάσκων με την Αλαβές και 3-0 φιλοξενώντας τη Μπέτις, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης όμως να προσγειώνεται απότομα στην πραγματικότητα, μετά το 0-3 στο Σαν Σεμπαστιάν πριν την διακοπή, από την Σοσιεδάδ. Κάκιστη εμφάνιση για την Χετάφε στο ματς με την Σοσιεδάδ, στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα το τελικό σκορ, όσο παράξενο και αν ακούγεται, την κολακεύει, καθώς ο καλύτερος παίκτης της στον συγκεκριμένο αγώνα, γκολκίπερ Νταβίντ Σόρια ήταν αυτός που την γλίτωσε από διασυρμό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επτά βαθμοί για τη Μπαρτσελόνα αλλά σε τρία ματς, με εντός 4-0 στην πρεμιέρα σε βάρος της Βιγιαρεάλ, 3-0 στην συνέχεια στο Βίγκο σε βάρος της Θέλτα, ενώ 1-1 στο τελευταίο της ματς πριν την διακοπή φιλοξενώντας την Σεβίλλη. Το 0-1 για την Σεβίλλη στο οκτώ, με άμεση όμως την «απάντηση» της Μπαρτσελόνα, με το 1-1 με πλασέ του Κουτίνιο από το ύψος περίπου του πέναλτι, δύο λεπτά αργότερα, με το σκορ πάντως να μην αλλάζει στην συνέχεια, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που υπήρχαν εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους. Εκτός αποστολής, ο Γερμανός γκολκίπερ Τερ Στέγκεν και ο αριστερός μπακ, Ζόρντι Άλμπα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Χετάφε, οκτώ για τη Μπαρτσελόνα και μία ισοπαλία, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπαρτσελόνα, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά το γεγονός πως έχει καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ».