Στο «Μορουμπί» το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Σάο Πάολο στην 4η θέση με 26 βαθμούς, έξι περισσότερους από την 11η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκρέμιο.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Σάο Πάολο, με το 3-0 αρχικά φιλοξενώντας την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και το 2-0 ακολούθως στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Παλμέιρας, να την φέρνουν στην 4η θέση και το -5 από την κορυφή, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα επίσης, το δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-3 στην έδρα της Φορταλέζα, στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων για την φάση των «16» του κυπέλλου. Ένα ματς, στο οποίο η Σάο Πάολο βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ και στο οποίο όμως «απάντησε» ισάριθμες, με την τελευταία εξ αυτών στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιζε από το ογδόντα οκτώ, με δύο παίκτες παραπάνω. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες για την Σάο Πάολο, σε επτά ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Μορουμπί», ενώ αγώνας δρόμου, για τον δεξιό μπακ, Ιγκόρ Βινίσιους. Ακολουθεί, το εντός έδρας ματς με τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ (Περού), για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, στο οποίο έχει το αβαντάζ και της ισοπαλίας, για να κατακτήσει την 3η θέση στο 4ο γκρουπ και να συνεχίσει στο Σουνταμερικάνα.

Στον αντίποδα, 3-1 φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο, με την Γκρέμιο όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα, αλλά να απομακρύνεται ταυτόχρονα από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Γκρέμιο στο ματς με τη Μποταφόγκο στο τριάντα τέσσερα, με κοντινή κεφαλιά του Ντιέγκο Σόουζα, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, επτά λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, τα δύο τέρματα του Πεπέ στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου έδωσαν τέλος στο ματς, με το 2-1 με διαγώνιο, εντός περιοχής βολέ στο σαράντα οκτώ και το 3-1 με κοντινή προβολή στο εξήντα πέντε. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γκρέμιο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Πόρτο Αλέγκρε, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 35χρονος επιθετικός Ντιέγκο Σόουζα. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Αμέρικα Κάλι (Κολομβία), για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, στο οποίο με νίκη θα τερματίσει στην 1η θέση του 4ου γκρουπ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σάο Πάολο, δύο για την Γκρέμιο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μορουμπί».

Αήττητη στο «Μορουμπί» η Σάο Πάολο, η οποία φυσικά στοχεύει να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή, ειδικά από την στιγμή που έχει και ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο. Παρόλα αυτά, πάντα επικίνδυνη και υπολογίσιμη η Γκρέμιο και με μόλις τρεις ήττες σε 10 συνολικά εκτός έδρας ματς, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, Κόπα Λιμπερταδόρες).