Σε ρόλο φαβορί η Φλουμινένσε φιλοξενώντας στο θρυλικό «Μαρακανά» την Σεαρά, ψάχνοντας το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην πρώτη τετράδα, ανάλογα φυσικά και με το αποτέλεσμα της Σάο Πάολο, στη μονομαχία της λίγες ώρες αργότερα στο «Μορουμπί» με την Γκρέμιο.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Φλουμινένσε, με επιτυχία σίγουρα για την ομάδα του Ρίο, το 1-1 μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε και τη μονομαχία της με την πρωτοπόρο του Μπραζιλεϊράο, Ατλέτικο Μινέιρο, ειδικά από την στιγμή που αγωνίστηκε στο συγκεκριμένο ματς χωρίς τους πολύπειρους Νενέ (φωτό) και Φρεντ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο, με την Φλουμινένσε πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό λεπτό, με ένα εντυπωσιακό, εκτός περιοχής βολέ του Κάιο Παουλίστα. Ξεκίνημα ακολούθως στην επανάληψη, με μια σπουδαία ευκαιρία για την Φλουμινένσε, με την Ατλέτικο Μινέιρο όμως όχι μόνο να ισοφαρίζει στο πενήντα τρία, αλλά να κυριαρχεί στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φλουμινένσε, σε οκτώ ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Μαρακανά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την Κορίνθιανς, με την Σεαρά όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα βαθμολογική ανάσα, όντας πλέον, στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Οριζόντιο δοκάρι για την Σεαρά στις αρχές του ματς με την Κορίνθιανς, ενώ μπροστά στο σκορ η «μεγάλη» αντίπαλο της, μετά από ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Φερνάντο Πρας, στο δέκατο πέμπτο λεπτό. Αρκετή πίεση ακολούθως από την Σεαρά και 1-1 από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο τριάντα τέσσερα, ενώ οριζόντιο δοκάρι από την Κορίνθιανς, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Με παίκτη λιγότερο στην συνέχεια η Σεαρά στο εξήντα ένα, καταφέρνοντας όμως να φτάσει δίκαια στο πολύτιμο τρίποντο, καθώς «τιμώρησε» την εντελώς παθητική στο δεύτερο ημίχρονο, Κορίνθιανς, με πέναλτι του Φερνάντο Σομπράλ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Σεαρά, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ, Εντουάρντο. Ακολουθεί, ο δεύτερος τελικός του τοπικού πρωταθλήματος Σεαρένσε, με τη «μισητή» συμπολίτισσα Φορταλέζα, με την Σεαρά να καλείται να ανατρέψει το 1-2 στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Φλουμινένσε και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σεαρά. Πιο συγκεκριμένα, 3-1 το 2010 και 4-0 το 2011, ενώ 0-0 το 2018 και 1-1 το 2019.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Φλουμινένσε στο «Μαρακανά», αλλά και το ότι η Σεαρά χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον εκτίμηση, πως στο μυαλό των φιλοξενούμενων πολύ πιθανό να υπάρχει και ο δεύτερος τελικός με τη «μισητή» Φορταλέζα.