Σπουδαίο ματς στο Κάλι, το οποίο ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής, με την τοπική και αήττητη στο πρωτάθλημα Ντεπορτίβο να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 3η θέση την σημερινή της αντίπαλο και την Σάντα Φε τη νίκη που θα την φέρει στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ντεπόρτες Τολίμα.

Επικράτηση με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Τσικό, με τη Ντεπορτίβο Κάλι όχι μόνο να ανεβαίνει στην 5η θέση, αλλά να εδραιώνεται ταυτόχρονα στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα. Καταιγιστική η Ντεπορτίβο Κάλι στο ξεκίνημα του ματς με την Τσικό, με το σκορ ήδη στο 3-0 στο εικοστό πρώτο λεπτό, από το εντός περιοχής σουτ του Παλαβεσίνο (12΄) και τα δύο τέρματα του Καϊσέδο (14΄, 21΄). Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Τσικό στο είκοσι πέντε, χωρίς όμως να υπάρχει στην συνέχεια κάτι περισσότερο, καθώς η Ντεπορτίβο Κάλι έσβησε εντελώς τις μηχανές, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο. Τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες για τη Ντεπορτίβο Κάλι, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας στο «Ελ Καμπίν» τη «μικρή» συμπολίτισσα Λα Εκιδάδ, με το οποίο η Σάντα Φε διατήρησε την επαφή της με την κορυφή και την πρωτοπόρο Ντεπόρτες Τολίμα. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές στιγμές στο ματς με τη Λα Εκιδάδ, στο οποίο η Σάντα Φε εγκλωβίστηκε από το πολύ κλειστό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και στο οποίο όμως κατάφερε να λυγίσει την αντίπαλο της, με κοντινό πλασέ του Τζιράλντο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Σάντα Φε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ελ Καμπίν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Ντεπορτίβο, τρεις για την Σάντα Φε και πέντε ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Κάλι, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων, η οποία μάλιστα έχει μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, λίγες στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.