Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Ενζενιάο» του Ρίο, με τη Μποταφόγκο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 15η θέση και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Γκοϊάς είναι κολλημένη στην τελευταία, όντας για πολλούς το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.

Ήττα με 1-3 την περασμένη εβδομάδα στο Πόρτο Αλέγκρε από την Γκρέμιο, με τη Μποταφόγκο να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί που είχε προηγηθεί, καθώς είχε επικρατήσει νωρίτερα 2-1 της Παλμέιρας στο «Ενζενιάο» και με το ίδιο σκορ της Σπορτ στο «Ίλια Ντο Ρετίρο» του Ρεσίφε. Πίσω στο σκορ η Μποταφόγκο στο ματς με την Γκρέμιο στο τριάντα τέσσερα, «απαντώντας» όμως, έστω και κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Παρόλα αυτά, σε ρηχά νερά στο δεύτερο ημίχρονο, με την Γκρέμιο να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο σαράντα οκτώ και τη Μποταφόγκο να πετάει ουσιαστικά λευκή πετσέτα στο εξηκοστό έκτο λεπτό, στο τρίτο τέρμα των γηπεδούχων. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μποταφόγκο, σε οκτώ ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Ενζενιάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με τη Μπαΐα, το οποίο εδραίωσε την Γκοϊάς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Γκοϊάς στο ματς με τη Μπαΐα στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Βινίσιους, ενώ από το ογδόντα ένα με δύο παίκτες παραπάνω, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά το πολύτιμο τρίποντο. Παρόλα αυτά, άξια της μοίρας της, καθώς έδωσε το δικαίωμα στην ψυχωμένη στο φινάλε, Μπαΐα, να την «τιμωρήσει», στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκοϊάς, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Ραφαέλ Μόουρα (φωτό).

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μποταφόγκο και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκοϊάς.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Μποταφόγκο, αλλά «υποχρεωμένη» να φτάσει στο τρίποντο σήμερα, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι της η ουραγός και ευάλωτη αμυντικά, Γκοϊάς, που είναι θεωρητικά, αντίπαλος στα μέτρα της.