Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Πιτουασού» του Σαλβαντόρ, με την τοπική Μπαΐα οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Ατλέτικο Μινέιρο ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει εκ νέου στην κορυφή, καθώς υπερτερεί τόσο της Ιντερνασιονάλ όσο και της πρωταθλήτριας Φλαμένγκο, οι οποίες μοιράζονται από χθες την 1η θέση.

Ισοπαλία με 1-1 για τη Μπαΐα την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με την ουραγό Γκοϊάς, η οποία όμως έτσι όπως προήλθε, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και νίκη για την ομάδα του Σαλβαντόρ. Πιο συγκεκριμένα, πίσω στο σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ με δύο παίκτες λιγότερους, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Παρόλα αυτά, ηρωική εμφάνιση από τη Μπαΐα στο φινάλε, ψάχνοντας με πείσμα την ισοφάριση, «τιμωρώντας» την αδικαιολόγητα παθητική Γκοϊάς, με ένα εκπληκτικό, εκτός περιοχής σουτ του Φέσιν, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Μπαΐα, σε οκτώ ματς στο Μπραζιλεϊράο στο Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι επιθετικοί Έλμπερ και Ρόσι.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, με αυτή την απώλεια βαθμών να δίνει το δικαίωμα στην Ιντερνασιονάλ και την πρωταθλήτρια Φλαμένγκο όχι μόνο να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής, αλλά να προσπεράσουν χθες την Ατλέτικο Μινέιρο, έστω και αν έχουν δύο ματς περισσότερα από την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Φλουμινένσε, η οποία πάντως ήταν πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό λεπτό. Ξεκίνημα μάλιστα στην επανάληψη με μια σπουδαία ευκαιρία για την Φλουμινένσε, με την Ατλέτικο Μινέιρο όμως, όχι μόνο να ισοφαρίζει στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, αλλά να κυριαρχεί στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Τρεις νίκες και τέσσερις ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Μπέλο Οριζόντε, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 23χρονος μέσος Άλαν.

Προϊστορία: Σημείο αναφοράς, πως σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία στο Σαλβαντόρ ανάμεσα στη Μπαΐα και την Ατλέτικο Μινέιρο, έχουμε ισάριθμες ισοπαλίες.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο Σαλβαντόρ η πεισματάρα Μπαΐα, ακόμα και για την εκ των πρωτοπόρων Ατλέτικο Μινέιρο. Συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ η επιλογή μου, σε ένα ματς που «στοιχειώνεται» την τελευταία δεκαετία από το «Χ», όπως προαναφέρθηκε παραπάνω στην προϊστορία.

Πρόταση: G/G & Over 2,5